Sign in to follow this  
Followers 0
Guest tudost02

2.0 T model 2002 cu euro 4?

5 posts in this topic

Va salut pe toti! E primul meu post pe forumul Volvo, ocazie cu care tin sa va felicit pt ca ati ales o asemenea masina. V-as ruga in acelasi timp sa-mi spuneti daca motoarele 2.0 Turbo de pe Volvo S60 model 2001-2002 au euro 3 sau euro 4. Am rascolit intial tot forumul dar nu am gasit nimic, fapt pt care am zis ca se impune sa va intreb direct. Din mom ce, in cazul majoritatii marcilor europene, normele E4 au fost intruduse initial la benzinare incepand cu anii 2000, ma gandeam ca si Volvo a tinut pasul.

Mentionez ca am un var in Anglia care merge de cca un an pe un S80 2.4 - 170 hp si s-a declarat incantat de aceasta masina, care mie mi se pare usor cam matahaloasa, din aceasta cauza as si prefera S60, care pe varianta 2.0 T se poate gasi in Anglia la 3000-3500 in stare foarte buna. Mai costa adusul aprox. 500 eur, mutatul volanului cam 1500 eur cu tot cu manopera si piese; marea problema insa ar fi cand vine randul taxei de poluare: daca motorul iese E4, atunci e bine, in maxim 6000 eur ai masina inmatriculata si cu volan pe stanga, insa daca iese E3 deja nu mai merita efortul, mai bine mergi pe Germania, insa acolo am cautat deja si nu prea ai de unde alerge fata de Anglia.

Mai e si varianta cu  consilierea RAR, insa am zis sa va intreb pe voi inainte si sa ne si imprietenim cu aceasta ocazie.

Am uitat sa precizez ca momentat merg pe un Astra H 2005 1.7 cdto 100 hp.

  V-am salutat ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina mea a iesit euro4. Poti merge si pe un 2.4i nu este mare diferenta fata de un 2.0T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diferenta e IMENSA la taxa de inmatriculare. Plus impozite ulterioare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

18 mil la inmatriculare si 2 milioane in plus la impozit. Imensa sau nu ? nu stiu ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, m-am gandit si la un 2.4 i-170 cp si am vazut ca modelele dupa 2004 ies e4, insa nu se pera gasesc pe Anglia. 90% din S60-urile de la ei au 2.0T. Oricum, daca nu gasesti piese SH pt a muta volanul iar motorul nu iese E4 nu se merita nici de-o culoare sa te complici sa aduci o masina de acolo pt ca ai iesi aproximativ in aceeasi bani cu Germania sau Suedia. Varianta cosultarii RAR inca n-am epuizat-o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0