Sign in to follow this  
Followers 0
Cristi

ALTERNATOR

15 posts in this topic

A avut cineva probleme cu alternatorul la v40, in sensul ca nu ii incarca deloc bateria? Astept raspunsurile voastre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce marca de alternator? denso cumva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu exact...problema e k la un momemt dat alternatorul a inceput sa nu mai incarce bateria...si am ramas de 2 ori fara baterie prin trafic...am dus-o la un mecanic si cica sa iau alternator nou de 11 mil alea alea...nu stiu ce ar putea fi de vina...ce componenta a alternatorului nu e buna...k sa nu schimb tot alternatorul...sa ies cat mai ieftin...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei un electrician bun este unul dupa bariera baicului in pantelimon. Daca nu te poate rezolva el nici ca mai ai scapare. Iti las tel. aici(sper ca nu se supara adminul) 0721258636. Nicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aa..si m-am uitat...alternatorul e marca denso...e vreo faza ceva la alterenatoarele astea?

alternatorul cik incarca dar doar la 11% din capacitate...nush ce ar putea avea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru acest tip de alternator nu se gasesc componente separat(diode,releu etc.). Daca vrei sa il repari cu 250-300ron du-te unde ti-am zis eu. Daca nu cumperi unul nou! ;) Crede-ma ca nu te pun pe drumuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

faza e k nu sunt din buc. is din suceava...ce solutie as mai avea...cat e un alternator nou? sau s-ar merita sa fac o excursie in buc...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai unul nou e minim 1200 ron si vreo 3500 la reprezentanta. Problema e ca daca nu se mai fabrica tipul tau si este un inlocuitor trebuie resoftare. Astunci ajungi la reprezentanta. Si mie nu au vrut sa imi monteze un alternator daca nu e cumparat de la ei. Am rezolvat problema la atelierul care ti l-am recomandat. Socotelile ti le faci tu! Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa...mai exact...la atelier ti-a reparat vechiul alternator cu 200-300 ron cum ai zis? sau ai luat altul si la atelier doar l-au instalat/adaptat? zi-mi  te rog exact cat te-a costat si ce operatiuni ai facut...multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

l-au reparat pe cel vechi, normal! sunt cam singurii care au piese separat pentru denso. la mine au fost cateva diode arse, o bucsa bla bla. in doua ore l-au reparat. dat jos, pus pe bancul de probe, montat la loc. Profesionisti, parerea mea. Eu am mers deja 5000km si e ok. Dar suna si tu inainte daca vii tocmai de la suceava. Pret 280 ron cu factura (300 cu tot cu atentie). Eu deja ma hotarasem sa iau unul nou de la Alex. Dar ce aveam eu pe masina nu se mai fabrica. Era unul pe cod nou care necesita resoftare. Asa... si am ajuns la reprezentanta. Nici la Primus nici la Kamsas nu iti monteaza si softeaza decat piesa lor (pret dublu normal!). Nici nu mai speram. M-a dus un prieten la atelierul de care iti povestesc, dupa ce mai intrebasem pe la vreo 4-5 care au zis ca nu se baga pentru ca nu au piese. Asa ca cei interesati pot merge cu incredere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok..ms mult...si ink o intrebare...trebuie sa merg neaparat cu masina sau il pot da jos de pe masina aici in suceava si vin cu el la reparat in buc,..k si asa am niste cursuri luna asta in buc in  interes de serviciu...astept raspuns...multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca poti veni cu piesa. Ca banuiesc ca nu vii cu masina daca nu iti incarca alternatorul, nu? Risti sa ramai fara servo si ABS. Eu zic sa suni la atelier si o sa te lamureasca. Au banc de probe si iti arata daca s-a reparat si incarca. Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

da am avut eu bprobleme era colectorul l am schimbat m a costat 200 de ron e ok acum incarca beton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0