Sign in to follow this  
Followers 0
gury3

nu se deschide geamul

6 posts in this topic

am si eu un s 60 si nu se deschide geamul dr fata,povestea incepe asa:geamul nu mai functioneaza mers la volvo in otopeni schimbat macara 900ron plecat de acolo la fel,mers inapoi certat cu ei primit banii inapoi pe macara 700ron dar nu pe manopera ca baietii munceste si ia banu,mers la un baiat priceput incercat motoras si macara ok dar tot nu coboara nici din dreapta nici din stanga,curent are dar nu se actioneaza,ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o solutie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea: ai verificat motorasul - merge, ai verificat macaraua - merge. Nu ramane in principiu decat ceva mecanic (teoretic). Eu as demonta macaraua si as verifica geamul daca culiseaza sus - jos cu mana. Poate, desi exclus sa-l fi lipit careva ??? (tara-i plina de timpiti, s-au vazut cazuri). Poate sa fi montat vreun holzsurub sa prinda ceva si sa-l fi blocat din greseala ???. Daca poti sa-l misti cu mana usor sus - jos, montezi macaraua la loc cu motorasul si centrezi (geamul fata de macara si macaraua). Daca tot nu merge, mai poti verifica cu geamul sus si motorasul montat, sa-i dai curent direct la motoras. Posibil in sarcina sa dea afara din releu si sa nu mearga. Trebuie sa mearga ca nu-i OZN. Bafta multa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

incaerca si sa scoti borna bateriei de cateva ori.

scoti borna si o pui la loc, apoi incerci sa vezi daca merge; si repeti de cateva ori.

asteptam sa vedem cum ai rezolvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

in primul rand vreau sa va multumesc pt sfaturi,geamu functioneaza perfect culiseaza,toate par bune am scos macaraua si motorasul merg,o sa incerc maine sa ii pun si sa ii scot borna,daca nu va merge ma dispera,eu cred ca nu ii vine curent la comenzi,+permanent ala gros vine dar tot nu merge,banuiesc ca e ceva din cutiile alea mari care au butonul de comanda dar au in ele integrate parca sunt televizoare,dar nu am schema lor ca as incerca un electrician,pana maine sper ca va merge cu borna dar daca nu doliu pana la solutionare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este problema standard, modul confort defect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

linga motoras ai si o cutiutza cu ceva eletronica se pare ca aceea poate da probleme

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0