Sign in to follow this  
Followers 0
Guest smf.ro

Cum se desface usa spate?

6 posts in this topic

Are cineva ceva poze sau sfaturi de dat (cleme nevazute, suruburi ascunse, ...) pentru a desface usa spate (partea sofer) la un V70?

Am reusit sa o ating intr-o parcare si s-a deformat putin, as vrea sa o imping de pe partea ailalta, macar sa nu mai ramana infundata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e ceva neclar sa-mi spui.

Am gasit doar usa fata, dar trebuie sa fie aproximativ la fel si ce din spate.

[attachthumb=#]

[attachthumb=#]

post-0-12877844366853_thumb.jpg

post-0-12877844368642_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda, seamana si nu prea. usa din fata am desfacut-o la un 850, e destul de simplu. mai greu a fost sa gasesc surubelul ala care e ascuns bine in partea din fata, apoi a iesit. de aia ma intrebam daca nu cumva si in usa spate or fi de astea ascunse de stai degeaba langa ea.

o sa vad week asta, poate se face frumos si pot sa lucrez sa nu inghet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in realitate este f simplu.

se incepe cu rama de la manerul de deschidere portiera (acela cromat): are doua cleme in partea de sus si doua in partea de jos, se trage numai cu mana, nu surubelnita nimic. se trage de partea de jos spre in sus pina face declick din rama si apoi se scoate simplu.

in gaura de la maner de mai jos (ala din mijlocul usii de care tragi sa inchizi portiera dupa tine cand esti inauntru) este un mic capacel, care culiseaza in sus daca este apasat cu ceva in partea de jos. in spatele lui se gaseste un surub T25 parca;

urmeaza clipsurile efective ale usii, se incepe de langa broasca cu o surubelnita lata cu care se preseaza usor; se desface destul de simplu si se continua in sens antiorar pana se desfac toate, cred ca sunt 6 sau 7 pe circumferinta usii.

apoi se trage de toata tapiseria usii inspre sus, aprox 10 cm. se baga mana inauntu si se incep a desface conectorii: lampa rosie din portiera, apoi butonul de la deschidere geamuri (atentie la acesta are o clema alba pe care trebuie apasat sa se deblocheze)

se continua cu tapiseria usii in sus pana iese din manerul care blocheza/deblocheaza usa din interior.

Odata iesit de acolo ai access la conectorul difuzorului si conectorul motorului de geam.

banal. eu am reusit fara sa sparg nimic, cei drept am gasit pe net o poza cu procedura de scoatere a ramei de la manerul de deschis usa. ala pare cel mai sensibil daca bagi surubelnita sau altceva sub el se va deforma sau se distruge iremediabil.

success.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0