amos25

cine stie?

10 posts in this topic

salutare ....as avea o intrebare pt cei care stiu cat este rezerva dupa ce se aprinde becul rosu de la conbustibil(in litri ;D) la un V40 1.9 TD din 2001...nu am cartea tehnica si habar nu am cat pot merge daca is pe rosu?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 litri

Share this post


Link to post
Share on other sites

merci mult.... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar e bine sa alimentezi repede pentru ca aparatele de masura au o anumita toleranta si nu poti sti exact cat ai, or fi 8, or fi 7. E bine sa nu mizezi prea mult pe rezerva, risti sa faci pana prostului, si pentru un Volvo chiar nu e frumos...

Share this post


Link to post
Share on other sites

apoi normal k ar fi una sa raman fara motorina in mijlocul unui  trafic :D...oricum nu am mers niciodata mult pe rosu..cand mi se aprinde becul imediat caut un peco si alimentez..dar era pt a sti totusi cat as putea aproximativ merge pe rosu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot veni vorba de becul de la benzina aprins, treaba cu rezerva de 8L e valabila pentru tote volveturile eu am un v40 benzinar 2.0i ? tot in jur de 8L mai am inrezervor cand se aprinde becul? nu am ajuns sa merg pe rosu cu benzina dar e o chestie de stiut pentru cultura generala!!! ???::) Mersi mult !

post-2385-12877859662983_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi se aprinde becul si imi spune CB ca mai pot parcurge 70 km, la sub 20 km imi spune "FUEL ---- 0", dar am mers si 50 km cu mesajul asta ca sa/l testez. Concluzia : minim 6 litri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi mult vector de raspuns e bine de stiut mai ales cind nu ai nici un peco prin preajma! Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

8-9 litri, deci aproape 100 km..iti spun sigur, k am fost nevoit sa scot toata benzina din rezervor dupa o alimentare de la lukoil  >:( ..si dupa aprinderea becului, am mai scos km 8-9 litri

Share this post


Link to post
Share on other sites

merci Papi!....nu te-am vazut de ceva vreme pe mess(aditza is:P)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now