JGB-275

becuri pe baza de diode pentru faza scurta sau lungape

16 posts in this topic

salutare baietzii. Am cumparat acum cateva zile 2 buc becuri pe baza de diode(cica ultimul model) .Spun ei k sunt mult mai economice decat cele vechi si k dau o lumina mai odihnitoare si mult mai buna (6000 lumi).Problema este k mie imi lumineaza mult mai slab decat cele vechi.  Are cineva cunostinta de ce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, in principiu, un far merge in parametrii prevazuti de constructor atunci cand este folosit cu becurile prevazute de constructor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta banuiam, dar ai idee daca pot sa-i fac ceva in privinta asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de aceeasi putere ca cele originale? Aceeasi forma de alimentare, acelasi soclu?

Daca da, singura explicatie la care ma gandesc este sa nu aiba alt forma decat cele originale, astfel incat lumina sa nu fie emisa in focarul oglinzii, si dispersia sa fie facuta aiurea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

are acelasi soclu ,aceeasi forma numai k in loc de vechiul bec cu filament are 9 diode si 3 cipuri. Cat despre putere .... nu scrie nimic altceva decat 6000 lumi care sincer sa fiu habar nu am cum se masoara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

plus k in bord se aprinde un bec care imi indica un bec ars.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e mai lung decat cel normal?

Luand in considerare distanta intre baza si filament/leduri, adica acolo unde se creeaza lumina (hmmm... suna a Paste :D )

Eu zic ca e mai lung; probabil ai aceiasi cantitate de lumina, insa farul nu o focalizeaza corect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Eroarea de bec ars este pentru ca LED-urile acelea nu totalizeaza 55W, cat ar trebui sa consume un bec cu halogen standard. Faptul ca nu ai suficienta lumina este din cauza ca acele LED-uri nu emit atat de multa lumina cat un bec cu halogen. Din nou este normal ! 6000 lumi sunt de fapt 6000 LUMENI ! Incearca o cautare pe google si vezi cam cati lumeni are un bec H7 de 55W, si compara-l cu ce ai tu pe masina, si am o vaga impresie ca tu ai mai putin cu LED-urile alea ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alt expert ;D Bai "nene" un bec xenon D2S are 3000 LUMENI un bec cu LED nu are cum sa aiba mai mult de 300 lumeni iar un bec halogen de 55W are maxim 1000 LUMENI. Acei 6000 sunt coloarea adica 6000k(grade KELVIN) care inseamna ALB-ALBASTRUI .

Nu mai credeti tot ce scrie pe net, toti vanzatorii nu vor altceva decat sa-si vanda marfa si eu vand astfel de becuri cu LED (27 leduri) dar macar am bunul simt sa-i spun clientului ca sunt de DESING.

Becurile cu LED sunt pur de DESIGN pot fii folosite cu succes pt DRL si cam atat.

Si inca ceva, nu-i da eroare pt ca,,,citez: " Eroarea de bec ars este pentru ca LED-urile acelea nu totalizeaza 55W"  ci pentru ca rezistenta circuitului nu este de 6Ohm, in functie de sistemul de "eroare bec ars" unele masini au toleranta mai mare, 100 Ohm iar altele sub 6 Ohm . Ca idee un bec de 12V are intre 2 si 8 Ohmi iar cele de 24V ajung pana la 22 Ohm . E vb de legea lui Ohm ce mama naibi ;D 

Alex tu parca erai injiner, NU ?  ma faci de ras bre .

Share this post


Link to post
Share on other sites

1). Nenea, baiatu' a scris "6000lumi", de un' sa stiu eu ca nu era vorba de LUMENI! ? ;D

2). Comparatia de putere intre bec si LED tot de pe la nenea Ohm se trage, P=U*I, iar I depinde de U, right ?! ;D

3). Da, sunt injiner, da' nu am luat multimetru' sa vad CE verifica de fapt computerul de lumini, curent sau rezistenta. Stii acel computer masoara rezistenta ca pe o cadere de tensiune pe bec, si nicidecum OHMI, nu-i asa dom' injiner ?! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

COMP masinii masoara fix rezistenta din circuit, daca este mai mare de X Ohm-i avertizeaza ca nu e bec daca este sub X Ohm-i atunci considera ca este bec si nu mai da eroare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sunat la firma de unde am cumparat becurile si intradevar pentru a nu se mai aprinde martorul de bec ars exista un circuit electric cu rezistenta . Si inca ceva : -baieti nu va mai certati din pricina mea.

                      VA ROG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ce certam ;D

Intrebarea mea este: cei care ti-au vandut becurile nu ti-au spus ca sunt de DESIGN ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei de la care am luat becurile au spus ca dau o lumina mult mai puternica decat cele vechi. Firma se numeste DIODHUSET.se o firma din suedia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil sa am nevoie de o instalatie de xenon pentru ele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now