ateo

Frane spate

7 posts in this topic

Buna ziua tuturor! Am o problema mica (dar care face urat) in ce priveste franele pe spate la a doua masina a mea care este un Volvo 740 diesel din'87. Problema e ca in urma cu vreo 4 luni am schimbat placutele de frana spate si din ziua aceea, imi scartaie mereu cand pun frana. Am crezut ca acest scartait va disparea, dar nu a disparut nici acum. Ce ma sfatuiti?

Va multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

probabil ca noile ferodouri (sau cum drak le zice) pe care le-ai pus sunt ceva mai dure. Din cate am vazut eu, in compunerea ferodoului intra si un metal care cred eu nu este foarte dur (nu stiu ce este probabil ceva inrudit cu Aluminiul ;D). Poate ca ferodourile tale contin mai mult metal. IMI DAU SI EU CU PAREREA

Share this post


Link to post
Share on other sites

   Salut Ateo....Si eu am un 740D din 85 si cred ca placutele tale sunt de vina in producerea zgomotului pe care il acuzi...in afara de faptul ca deranjeaza auditiv, nu vei avea alte probleme..

    Materialul din care sunt facute contine prea multe particule de metal si de aceea produce zgomot.

     

  Daca stai bine financiar cumpara altele: ATE sau FERODO care sunt folosite de VOLVO.

     MihailCostin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut !

Eu de cand am schimbat discurile am pus unele noi (Zimmermann) si placute noi (Ferodo) pe fata si tot scartaie, dar la viteze sub 10km/h. Din cate am mai auzit, noile placute sunt "ecologice" (nu contin azbest), si contin niste insertii metalice (nu stiu exact ce material) care le face sa scartaie. Nu este o problema decat auditiva, cum a spus si mihailcostin, discurile nu sunt afectate. Placutele care nu scartaie sunt mai moi si cam lasa "praf" (o pilitura neagra pe care o regasesti pe jenti), dar sunt un pic mai eficiente, insa se consuma mai repede.

Sper sa te ajute !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pentru sfaturi. Intr-adevar, discurile nu au suferit, masina de franat, franeaza. E numai o problema auditiva, pe care am rezolvat-o partial prin scoaterea noileor placute afara si pe partea care nu intra in contact cu discul de frana am sprayat (imi cer scuze daca am scris eronat) un tip de silicon, care a facut o pelicula de cativa mm. Dupa ce am lasat sa se usuce le-am reintrodus si scartaitul a disparut... partial.

Si acum o gluma, prietena mea mi-a zis ca nici nu si-a dat seama ca franez, ea se pt. ca ea se ghida dupa scratait! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, de la placutzele "ecologice" e scartzaitul. la mine sunt normale cu azbest si cum a zis midnight lasa pe genti un praf negru. daca e sa le schimb sper sa imi gasesc cu azbest...parca am mai multa incredere in ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E numai o problema auditiva, pe care am rezolvat-o partial prin scoaterea noileor placute afara si pe partea care nu intra in contact cu discul de frana am sprayat (imi cer scuze daca am scris eronat) un tip de silicon, care a facut o pelicula de cativa mm.

Cativa mm este ENORM :) cred ca e vorba de cativa microni, dar ma rog, e un pic irelevant :) Ce vroiam sa spun este ca exista in comert un spray numit "Anti-Squeal", care se "spray-eaza" (n-am gasit alt cuvant ;D) intre placute si disc si la prinderea placutelor. Nu garantez ca nu afecteaza calitatea franarii insa, probabil este un ulei foarte "ne-uleios" pe baza de silicon, si ca orice ulei.. "aluneca" :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now