Guest alinsp

Cureaua de distrbutie...

9 posts in this topic

Am mai multe motive sa cred ca au fost dati km inapoi....

Ultimul schimb al curelei(din ce scrie pe o eticheta)era la 120000km...acum am 170000km....Dar am gasit o alta eticheta de la schimbul filtrelor cu 225000km....Cureaua arata putin cam ciudat,cam invechita,parca un inceput de crapaturi... Trebuie schimbata neaparat si pompa de apa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Nu e neaparat necesar, dar este recomandat totusi... Daca se intzepeneste ceva pe-acolo si se rupe, ori crapa cureaua (pa-pa motor), ori se rupe elicea care circula lichidul de racire (din nou pa-pa motor). Pentru 1.5-2 milioane cat costa eu zic ca renteaza s-o schimbi.

    Volvo recomanda HEPU pentru pompa de apa, costa 1.5 milioane la REMCO. Gasesti si marca Ruvin la 1.4 milioane dar eu zic sa nu te zgarcesti. O schimbi o data la 3-4 ani totusi !

    Ca si curea iti poti lua ContiTech sau Gates (nu altceva), iar ca rola si intinzator, ia-ti INA.

    O sa iesi pe la 6-7 milioane cu toate piesele (fata de 20 de milioane la reprezentanta).

   

    Bafta si tine-ne la curent !

Share this post


Link to post
Share on other sites

tocmai am schimbat eu distributia: 1 mil cureaua Conti, 3 mil rolele Ina si 1,6 mil pompa de aba Hepu.

toate cumparate de la Augsburg. cred ca in alta parte le poti lua chiar mai ieftin.

eu spun ca e mai bine sa cumperi kit-ul complet asa cum te sfatuia si Midnight Caller, deoarece distributia e un capitol delicat si nu e bine sa risti.

de-asemeni, ai grija unde le montezi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

am schimbat si yo distributia. cureaua care era pe masina originala era gates, iar rola ina. am luat 2 role: una reglabila si

una fixa. am ramas cu aia fixa pentru ca am luat-o in plus, n-am stiut ca la motorul meu nu se potriveste. cele 2 role +

curea au fost 540 ron. daca ti se potriveste rola si ai nevoie de ea ti-o dau pe asta care mi-a ramas cu 10% mai putin

decat e in magazin. poza rolei poti sa o vezi la sectiunea bursa, ca sa vezi daca este in agrenaj.

bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

BOGDANDMN distributia ai schimbat-o la service-ul Augsburg?

Trebuie sa o schimb si eu in vara si daca tot iau piesele de la ei zic sa apelez tot la service-ul Augsburg. Sunt OK?

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci sa inteleg ca eu nu am nevoie de rola fixa?????Pt ca si eu am tot un v40 19tdi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu! eu am mecanicul meu... in alta parte nu ma duc...

nu stiu ce sa spun despre Augsburg... nu am auzit nici o parere despre ei... s-ar putea sa fie ok, dar probabil cam piperati la preturi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci sa inteleg ca eu nu am nevoie de rola fixa?????Pt ca si eu am tot un v40 19tdi...

tu ai 2001...yo am 2003...nu stiu care sunt diferentele intre motoare.

daca stie vreun mecanic si iti spune ca ai nevoie si de cea fixa pot sa ti-o dau yo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facut deja comanda pt curea,role....Sper k am comandat ceea ce trebuie....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now