tetupb@gmail.com

Prezon Rupt

10 posts in this topic

Salutare,

In weekendul asta ca si cadou de paste mi s-a rupt un prezon. Cu ceva timp in urma am schimbat rulmentul de pe spate si l-am pastrat pe cel vechi, evident cu tot cu prezoane. Am scos destul de usor un prezon din ansamblul de rulment vechi. Acum intrebare e, o sa se potriveasca prezonul pe fata? Avand aceleasi dimensiuni zic eu ca da, dar nu as vrea sa dau totul jos si sa constat ca nu merge. A schimbat cineva? E cineva sigur ca o sa se potriveasca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

TREBUIE sa se potriveasca !

Asta imi aduce aminte de un banc, cu unu' care face o pana langa spitalul de nebuni. Scoate roata, sa puna rezerva, si din greseala ii cad intr-un canal cele 4 prezoane de la roata pe care o scosese.. Omu disperat, nu stie ce sa faca... Peste gard, in curtea spitalului, un nebun se uita la el. Nebunu' ii spune: bre, ia si tu cate un prezon de la celelalte trei roti, cat sa-ti prinzi roata la loc, si mergi in trei prezoane pe fiecare roata pana la urmatorul service, unde iti cumperi niste prezoane. Omu se uita la nebun, uimit de solutia pe care i-o daduse, si il intreaba: Ma, da' tu ce cauti aici la spitalul de nebuni? Nebunul raspunde: oi fi eu nebun, da nu's prost!

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.Astazi am reusit si eu sa rup un prezon,stg fata (fiind ruginit).Stie cineva cum se scoate vechiul si se instaleaza asta nou?

Se scoate doar disc ul ?

sau

?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca a mai ramas cateva ganguri de filet si poti sa-l apuci cu un cleste, mox, ceva in care sa ai forta, nu dai jos discul ! Inainte sa-l apuci sa dai cu un spray degresant sa iasa mai repede ! Daca nu mai ai posibilitate sa-l apuci, dai jos surubul/suruburile de ghidare al/ale discului si cu o bormasina cu burghiu mai mic decat diametrul prezonului dai gaura in prezon,pana iese pe partea cealalta si spanul ramas il scoti cu varful unei surubelnite cu cap drept, sau te duci la un service cu discul si se rezolva repede!

Salutare.Astazi am reusit si eu sa rup un prezon,stg fata (fiind ruginit).Stie cineva cum se scoate vechiul si se instaleaza asta nou?

Se scoate doar disc ul ?

sau

?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca a mai ramas cateva ganguri de filet si poti sa-l apuci cu un cleste, mox, ceva in care sa ai forta, nu dai jos discul ! Inainte sa-l apuci sa dai cu un spray degresant sa iasa mai repede ! Daca nu mai ai posibilitate sa-l apuci, dai jos surubul/suruburile de ghidare al/ale discului si cu o bormasina cu burghiu mai mic decat diametrul prezonului dai gaura in prezon,pana iese pe partea cealalta si spanul ramas il scoti cu varful unei surubelnite cu cap drept, sau te duci la un service cu discul si se rezolva repede!

Multam de info.Dar la mine este putin invers.

Dupa cum se vede si in poza.Prezonul a ramas in fuzeta prins si eu trebuie sa il scot.Dar din cate am vazut pe acolo ar trebui sa dau butucul jos.Corect?

sau

Exista si alta solutie?

post-312-0-26482400-1300894712_thumb.jpg

Edited by lik2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica ai prezoanele pe fuzeta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e spatiu, bati cu un dorn sau surub zdravan in capatul ramas si iese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica ai prezoanele pe fuzeta?

Exact.Ca cel din poza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum e pe fata,insa pe spate eu am rupt coroana abs.

Am batut in bucata ramasa si apoi belele,coroana rupta care a rupt senzorul si apoi noroc cu baietii cu dezmembrarile.

Ai grija cum desfaci,mie mi-a trimis volvo244 un filmulet cum se face schimbul unui prezon numai ca nu avea in film si coroana abs.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now