Sign in to follow this  
Followers 0
rechi

lovit spoiler fata

14 posts in this topic

posed un volvo s40 r-design cumparat in noiembrie 2008, iar ieri cand veneam spre casa am lovit o pisica. ginionul meu e ca spoilerul fata s-a crapat.sincer mi-a parut rau pt pisica, care a fugit apoi, dar si mai mult imi pare rau pt masinuta mea. intrebarea este cum trebuie sa procedez si unde trebuie sa ma adresez pt a inlocui pe casco spoilerul.masina este asigurata full casco la bcr asigurari, iar dintr-o simpla discutie cu cei de la service am inteles ca spoilerul costa 13mil iar vopsitul 3mil pt ca e electric silver.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te duci in zona ta (sau zona unde s-a intamplat) la  Politia Rutiera si declari ce s-a intamplat. Cu hartia de la ei te duci la asigurator si ACCEPTI NUMAI REPARATIE IN REPREZENTANTA! Ca altfel te fenteaza....

Share this post


Link to post
Share on other sites

S40 R-design nu se lovesc. Nu stiai asta?

Imi pare rau de evenimentul tau.

Toata manopera (daca nu ai franciza) o acopera casco de la BCR Asig. Vorbeste cu ei. Fac poze, baga dosarul si cu putin noroc se rezolva. Spun cu putin noroc fiindca am un amic ce se judeca cu ei de 2 luni pt. 400ron.

Multa bafta.

PS Iti recomand sa o faci la o reprezentanta chiar daca ei incearca sa te indrume spre un anumit service. Nu este legal. Le spui ca tu vrei sa-ti faci masina in reprezentanta si ei sa deconteze! Pentru asta platesti casco.

PS2 Completeaza-ti profilul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pt raspunsuri

casco e cu franciza de 100euro. eu sper sper sa se rezolve.casco l-am facut la bcr pt ca service-ul din c-ta lucreaza cu ei. am intrebat despre acest lucru pt ca de 12 ani conduc si nu am avut nici un incident, iar acum cand l-am luat pe rechi al meu uite ca s-a intamplat. mi s-a rupt inima cand l-am vazut. sotia chiar a plans. dar ce sa facem trebuie sa mergem inainte.

in legatura cu profilul chiar acum o sa-l completez.

multumesc inac o data.

florin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa aceasta reparatie, asteapta-te sa iti creasca putin si franciza si/sau asigurarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici nu se pune roblema pt un alt service. in plus culoarea este una speciala electric silver metalic, lucru care cred ca ar fi o mare bataie de cap pt un service neautorizat. daca voi intampina greutati, sunt hotarat sa inlocuiesc spoierul cu unul de la heico, problema fiind ca din discutii acesta vine nevopsit.

anexez foto cu spoilerul de la heico. masina mi se pare un pic mai agrsiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot respectul pt. masinuta ta.

Depinde cum ai asigurarea dar casco acopera tot (mai ales daca ai franciza) ! Inclusiv vopsitul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pt raspunsul tau.

cand am facut casco am preferat unul full inclusiv asigurarea persoanelor in caz de accident. per total polita la bcr a costat 1500 euro cu 10% reducere pt ca am platit pt un an intreg.la asirom costa 1900 acelasi tip de polita. mentionez ca pretul masinii in factura a fost 35100 euro asta findca am negociat un discount cu dealer-ul volvo si am reusit sa reduc valoarea masinii cu 4 la suta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai trebuie sa mergi la politie, poti sa te duci direct la BCR! Avind fransiza insa tu vei plati din despagubire cei 100 de euro! In Bucuresti BCr plateste bine nustiu cum e in Constanta!

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

in sfarsit mi-am adus masina la forma initiala. miercuri am schimbat spoilerul fata, dupa cateva drumuri intre service si bcr datorita faptului ca pe devizul de lucrari trecut de service avea o valoare iar cei de la bcr au mai taiat din valoarea respectiva. cand m-am dus sa platesc fransiza cei de la service nu puteau sa faca factura pt ca valoarea era mult prea mica decat cea initiala. ca sa se ajunga la o solutie de compromis cei de la service mi-au dat factura de intrare a spoilerului cu mentiunea ca spoilerul e pt un r-design. la bcr dupa o noua recalculare am inteles ca in baza lor de date nu exista spoiler pt r-design. ciudat nu????????

la sfarsit totul s-a rezolvat cu bine am platit fransiza si inca o suma modica de reintregire a .....

spoilerul dupa ce l-am lipit si l-am retusat cu un creion corector arata aproape ca nou, trebuia sa te uiti cu atentie pt a vedea lucrul acesta, dar imi statea pe inima. acum ma simt impacat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rechi, ce faci cu spoilerul vechi?  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

initial am vrut sa il iau acasa, dar cand l-au scos, pt ca ca nu am fost de acord sa imi dea bara fata jos datorita sistemului de spalare a farurilor pe care nu am vrut sa il atinga, si au tras de el si s-a rupt  nu l-am mai luat.

ti l-as fi dat cu cea mai mare placere.

anexez o foto realizata dupa ce am lovit pisica.

post-1403-12877866656788_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se vede decat daca te uiti atant dar stiu cum este sa ai si un varf de unghie zgariat pe masina. Nu mai dormi noaptea  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0