Sign in to follow this  
Followers 0
Guest mariangoia

instalatie gaz originala

7 posts in this topic

am un volvo 340 dl cu instalatie de gaz originala.masina a functionat pana acum numai pe benzina.vreau sa stiu daca instalatia mai este buna ,si unde trebuie sa merg s-o verific.multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut...340dl bifuel, super misto

nu vad de ce nu ar functiona corect....pacat ca nu ai folosit-o pana acuma... e foarte utila instalatia de gpl

scoate-o de la naftalina si dai bataie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred, dupa o atenta verificare a garniturilor si a membranei si inlocuirea acestora daca este cazul, ar trebui sa functioneze fara reprosuri. nu te sfatuiesc sa aimentezi cu gaz pana cand nu verifici. cred ca ti la masinuta ta, nu? nu va exploda usor dar de ars, arde repede :(

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Nu am mai deschis un nou subiect, pentru ca si eu am o mica problema legata tot de o instalatie originala GPL

Am un 440 GLE, 1721 cmc, din 1991 cu GPL original (am schimbat doar reductorul) si acum am probleme cu butonul de comutare benzina-GPL care face figuri si nu face contact cateodata. Am cautat sa-l schimb cu unul de pe la dezmembrari (nu am gasit) sau sa-l inlocuiesc cu ceva similar dar cei care se ocupa cu GPL au alte modele. Singura solutie ar fi sa mi se modifice tot circuitul electric ptr GPL (nu voi mai putea vedea nivelul GPL-ul pe bord, :(( ), dar nu vreau sa fac asa pentru ca stim cum se lucreaza in Romania si din punctul meu de vedere ar fi o improvizatie.

Asadar intrebarea finala este: are rost sa incerc pe la vreo reprezentanta Volvo (eit sau forum), sa incerc sa fac comanda pe asa ceva (am nevoie doar de buton, deci o piesa foarte "banoasa"), tind sa cred ca voi fi refuzat cu gratie si replica: "Nu aducem asa ceva !!!"

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,eu nu mai folosesc instalatia,asa ca butonul,as putea sa-l scot,dar problema e ca trebuie sa pierd ceva timp ca nu stiu cum e cu firele alea si mie teama sa nu bulesc ceva,daca te pricepi la electrica auto si poti veni intr-o zi la mine ti-l dau.daca este identic,poti face o poza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu ma pricep la electrica auto, iar daca scoti butonul trebuie sa ramana conectate firele pentru benzina iar celelalte trebuie izolate ca sa nu faca contact accidental. Plus ca ramai cu gaura in consola care trebuie si ea acoperita cumva.

Multumesc mult ptr sprijin, dar e complicat sa umblam (2 nepriceputi) pe masina ta, plus ca ma simt vinovat sa ti se intample vre-un scurt si sa-ti creez probleme.

salut,eu nu mai folosesc instalatia,asa ca butonul,as putea sa-l scot,dar problema e ca trebuie sa pierd ceva timp ca nu stiu cum e cu firele alea si mie teama sa nu bulesc ceva,daca te pricepi la electrica auto si poti veni intr-o zi la mine ti-l dau.daca este identic,poti face o poza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca reusim,nu e o problema gaura care ramane,ma gandeam ca mi-l dai pe al tau in schimb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0