Guest AdixX

un sfat si pentru mine pls

67 posts in this topic

mai omule, nu ti-am mai luat inca masina ? vezi ca pana te hotarasti tu sa-ti cumperi dau astia drumul la creditare si apoi sa vezi preturi !  daca-ti pui problema de consum si impozit la volvo , inseamna ca-ti doresti o alta masina. la motor de 2435 benzina platesti 450ron impozit pe an, bagi benzina de 10 mil / luna - mers in fiecare zi cu masina - eu in Motru.  tu , Ciolpani - Bucuresti , poti sa-ti cumperi un fiat pe motorina sa ia 4,5 % afara si 7 in oras; dar sa nu te astepti la performantele unui volvo, S80 sau S60. ca sa nu mai vorbim de intretinere: ulei + filtre = 700 ron  / 10 000 km (nu la reprezentanta ) , cauciucuri iarna = 4 x 450 ron media, vara la fel, depinde si cati km faci lunar. restul , distributie , etc .. vorbesc de cheltuieli majore, amortizoare 450 ron/ buc, buscse brate -vreo 2 mil buc, fa-ti o idee :  http://www.piese-volvo.ro/ .  daca vrei volvo, ai siguranta in primul rand, esti tanar, se uita lumea dupa tine cand apari cu masina pe strada, altfel te "vede" o femeie , si altfel se  simte in volvo decat in alta masina, altfel se intinde masina la drum si altfel se comporta in situatii in care alte masini nici nu sunt testate, dar tre sa stii o chestie: toate atu-urile astea presupun niste bani / luna pentru masina. asta e societatea in care traim. vrei vila cu piscina + teren de tenis, minifotbal, gradina etc .. costa intretinerea/luna + alte cheltuilei ,impozite etc. , pui problema de intretinere si alte chestii - ia-ti logan sau fiat sau cine-stie-ce!

Sa auzim de bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e chiar de speriat si cu un Volvo.

Cu S40-ul pe care il am acuma chiar nu am avut probleme care sa te sperie. La fel cu V40-urile detinute anterior.

desi toate au fost benzinare, ca si intretinere overall sunt comparabile cu Mondeo 2001 TDDI, Laguna dCi, si mai ieftina decat la un Golf4 TDI.

Ca si sfat, cumpara un motor turbo. Motorul fara turbo este ca si bicicleta fara... lant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci faza este urmatoarea... pana ma hotarasc eu da apar iara creditele dar la un imprumut de 100milioane(lei vechi) platesc 180 ! si dabia l-am convins pe taicamiu ! cat despre alta masina? da taicamiu ma .... la cap de opel , ford ,bmw ... da eu vreau volvo ! am mers cu vro 4 pana acu si ce pot zice decat WOW !!! super tare si stabilitate confort putere tot ce iti poti dori ! din ce am vorbit ieri cu el(taicamiu) a zis ca maine(miercuri) se duce la banca sa rezolve cu bani (sa i-a imprumutu) si joi-vineri il aproba si o sa i-au bani ! faza care e , no offence alin dar ma intereseaza si ceva cu confort , o clima un cruise control . dar daca masina de pe primu loc ( S80 ) pica , o sa revin la S60-ul tau ! asta daca nu il dai pana atunci ! si daca da mai am un S60 .! ce pot zice mi-sa pus pata pe VOLVO !!!! super masini !!! asa ca orice ar fi tot volvo o sa am  ;) cat despre intretinere intradevar ca o sa fie un pic greut dar o sa ma descurc ! oricum mare diferenta intre piesele volvo si cele de bmw , ford sau audi cam acceleasi sunt ! nu asa mare diferenta intre ele asa ca.... ! ce pot zice ..., dabia astept sa fac si eu parte din club si sa conduc volvo-ul meu ! multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor !! luni o sa dau un verdict cam final  ;D Doamne ajuta ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce ati scris voi acolo... dar daca chiar vreti sa citeasca cineva ce scrieti, mai folositi cate un alineat... rand nou... punct...

Graba nu este o justificare pentru un scris indescifrabil.

Este o lipsa de respect fata de ceilalti si fata de limba romana.

@AdixX Pe acest forum nu sunt permise prescurtarile de tip irc, mess, sms... etc

Mai multa grija pe viitor! La urmatoarea abatere vom lua masuri!

Succes la cumparare!

Bravo! Imi statea pe ,,limba,, sa ,,atac,, si eu postul acela scris in cel mai pur stil !#)(&!@^*&. Bravo inca o data, eu ma abtin de la alte comentarii acide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da ciolpani city ! stau in comuna ciolpani si cativa colegi de la bucuresti asa au zis ( ca un fel de porecla care e problema ) ?sti incepe sami placa de mine se ia lumea ca scriu cu prescurtari si uni oameni nu pot intelege si stau juma de ora sa inteleaga un cuvant destul de usor de inteles o litera schimbata care seamana oricum..dar cei care fac offtopic destul de frumos nu patesc nimic... da multumesc pentrul sfatu care il cer pentru volvo s80...ciolpani city...cel mai tare sfat ms ;)

Poti scrie pentru inceput cu litera mare la inceput de propozitie. Dupa care pui punct. Dupa aceea o iei de la capat cu litera mare. Sau in continuare. Macar atat. Clasa 1. Ana are mere. Gina are pere. Cate oua are Danut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te speria de nr. de Km a mea avea 350.000 km si la RAR a iesit cu 172 g.... noua au zis aia ce e la 170 g... , totul depinde de cum sa ingrijit proprietarul de ea , ce daca a fost de firma .. nu ei plateau servicele ci se scadea pe firma asa ca nu cred ca au facut rabaturi la intretinere. Nu dispera aduna banu si ai rabdare criza inca nu a trecut , da un ochi si pe la firmele de leasing ca au inceput sa nu mai aiba cui sa vinda masinile luate inapoi de la oameni ... alege , cauta , condule .. fa testele si Alege-o pe cea care ti se pune pata .  :P Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te speria de nr. de Km a mea avea 350.000 km si la RAR a iesit cu 172 g.... noua au zis aia ce e la 170 g... , totul depinde de cum sa ingrijit proprietarul de ea , ce daca a fost de firma .. nu ei plateau servicele ci se scadea pe firma asa ca nu cred ca au facut rabaturi la intretinere. Nu dispera aduna banu si ai rabdare criza inca nu a trecut , da un ochi si pe la firmele de leasing ca au inceput sa nu mai aiba cui sa vinda masinile luate inapoi de la oameni ... alege , cauta , condule .. fa testele si Alege-o pe cea care ti se pune pata .  :P Bafta.

Asa o sa fac ! Mersi mult !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

AdixX incearca si tu sa scrii mai normal, daca vei face asta nu se mai ia nimeni de tine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

AdixX incearca si tu sa scrii mai normal, daca vei face asta nu se mai ia nimeni de tine .

Da frate da si litera mica dupa punct. Totusi scuze dar sa fi prea prost sa nu poti citit sau intelege dupa o astfel de greseala sau altceva.. Acu scriu corect dar si asta totusi... E motiv de plictiseala !!,daca era site-ul Limbi Romane mai ziceam !!Totusi da-o dracu de treaba si sunt si alte posturi care au scris-ul cum il aveam eu inainte si numai zice nimeni nimic..! Asta e plictiseala ! Sfat pentru ce-i care fac asta prea mult, mai bine mai lucrati la masini decat sa criticati totusi o litera mica dupa ''.''

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca nu-ntelegi in niciun fel. E vorba de respectul pentru cei care iti vor citi mesajele. Si daca lumea de aici e prea proasta, nu mai bine nu te mai cobori tu la nivelul prostilor si te opresti din postat?

PS. nu mai accept pm-uri de la tine, nu te stradui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca nu-ntelegi in niciun fel. E vorba de respectul pentru cei care iti vor citi mesajele. Si daca lumea de aici e prea proasta, nu mai bine nu te mai cobori tu la nivelul prostilor si te opresti din postat?

PS. nu mai accept pm-uri de la tine, nu te stradui.

mai bine ai face tu asta ! si gata chiar numai oi gresi si eu dar incomparatie cu alti..faceti ce vreti ne vedem la nationala si peste o luna la intalnirile de joi la polivalenta ! numai postez nimic ca chiar numai are rost !!!P.S. cat despre pm 2 am dat ! si fara sa te injur sau altceva ai sarit dar nu comentez nimic !Vreau sa multumesc celor care chiar merita cu adevarat si mau ajutat cu sfaturi !!!! cat despre cei lalti care nu au altceva mai bun de facut decat sa critice pe alti Get a life !!!!!!!!! topic closed !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai bine ai face tu asta ! si gata chiar numai oi gresi si eu dar incomparatie cu alti..faceti ce vreti ne vedem la nationala si peste o luna la intalnirile de joi la polivalenta ! numai postez nimic ca chiar numai are rost !!!P.S. cat despre pm 2 am dat ! si fara sa te injur sau altceva ai sarit dar nu comentez nimic !Vreau sa multumesc celor care chiar merita cu adevarat si mau ajutat cu sfaturi !!!! cat despre cei lalti care nu au altceva mai bun de facut decat sa critice pe alti Get a life !!!!!!!!! topic closed !!

@ AdixXTe rog sa nu te supere ce am sa scriu in continuare,ci ia-o ca pe un sfat prietenesc!Am sa incerc sa rescriu post-ul tau dintrun alt punct de vedere!

Mai bine ai face tu asta! Si gata,nu am sa mai gresesc nici eu, desi in comparatie cu alti..faceti ce vreti,ne vedem la nationala si de peste o luna la intalnirile de joi de la polivalenta!Nu mai postez nimic, chiar nu are rost!!!

P.S.Cat despre pm, 2 am dat!Fara sa te injur sau altceva iar tu ai sarit(??),dar nu mai comentez nimic!Vreau sa multumesc celor care chiar merita cu adevarat si m-auajutat cu sfaturi!!! Cat despre ceilalti,care nu au altceva mai bun de facut decat sa critice pe alti,Get a Live!!!!!!Topic closed!!

Tot ce e boldat era gresit!Acum..te rog sa intelegi(fara sa te superi)ca noi nu am vrut sa te jignim, ci doar sa iti aratam ca ne dor ochii incercand sa descifram ce ai vrut sa zici!Sfatul meu este ca nu are rost sa nu mai postezi pe forum,ci doar sa incerci sa scrii mai corect!Noi oricum vom fi aici sa te ajutam cu toate sfaturile si parerile de care dispunem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now