maties

RELEU SEMNALIZARE

13 posts in this topic

Buna seara tuturor.Va rog spunetzimi ce poate fi ?.La v40 exista avertizorul de la cintura de siguranta, optic (beculetzul rosu sus)si acustic(un releu din bord),la cuplarea cinturi beculetzul se stinge iar releul se opreste.La mine se stinge beculetzul iar releul functioneaza an continu fiind foarte deranjant ticaitul acela.Ce se poate face in cazul acesta?.Se poate anula sistemul de avertizare(releul)?.Cred ca este acelas releu si pentru semnalizare.                VA MULTZUMESC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta cu atentie firele care duc la centura daca nu sunt rupte.Scoate firul care duce la releu si verifica cu un bec daca declanseaza.Daca cele doua etape dau rezultate bune schimba releul.Succes !

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine acel releu este in habitaclu,deasupra pedalierului,in partea stanga.O sa gasesti o cutie,care are in interior un rand de sigurante dupa care are 3 relee:2 asezate pe aceiasi linie, unu(cel din mijloc parca)decalat.Ala e releul tau.Ca sa fii sigur ca ai scos releul care trebuie incearca semnalul sau avaria dupa ce ai scos releul.Asa cum banuiai este acelasi releu cu semnalizarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu placere!Sa ne tii la curent cu ce ai rezolvat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna dimineata.Amverificat releul si firele de legatura,dind scaunele si mocheta jos,dar nu am gasit ceva defect.Asa ca am schimbat intre ei senzori (cu cel din dreapta fiind identic dar probabil ne conectat la releu).Acum functioneaza normal,si daca tot am scos scaunele fata am scos si cele de pe spate,si leam tras o sapuneala sub jetul cu presiune.Doua zile la soare si ieri leam montat inapoi,dar problemele nu se termina,pe bord ramane aprins permanent martorul SRS AIRBAG,decirezolvam una stricam alta.Cum fac sal sting ? VA SALUT PE TOTI VOLVISTI.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai airbaguri laterale?Daca da verifica sa fi facut bine legaturile cand ai pus scaunele inapoi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legaturile sunt bune,nu stiu ce sai mai fac.O duc la overificare maine,pe calculator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai...hai sa iti explic! In momentul in care ai scos mufele acelea, calc. a interpretat intreruperea circuitului ca si defectiune (mai ales ca discutam aici de sistemul de securitate - aka airbag-uri). Ei si uite-asa s-a aprins becul "buclucas"...

Ce-i de facut? Te duci mata' intr-un service cu "potential" si dupa diagnoza care iti va confirma acest "default", iti vor sterge aceasta "eroare"... Altfel, becul acela va sta aprins asa pana isi va da obstescul sfarsit! :D

Din cate stiu, acest defect este "comun", compensat in schimb de fiabilitatea modelelor noastre.

Eu am mers cu martorul acela aprins aproape un an, fiind constient de faptul ca sistemul SRS-ului era neafectat si airbag-urile functionale...Am luat decizia de a sterge aceasta eroare deoarece becul a fost foarte incapatanat (Long Life  ;D )

Repet: ai SRS si airbag-urile functionale chiar daca ti s-a aprins acel "martor"!

Best, avx. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa schimb releul de semnalizare,banuiesc,pt.ca problema ticaitului sa reluat chiar si dupa ce am inversat senzori de la cinturile de siguranta,de unde pot sal procur?.VA SALUT.

Share this post


Link to post
Share on other sites

VEZI CA ESTE UN BANNER AICI PE SITE SAU IA LEGATURA CU MIDNIGHT CALLER.POATE TE AJUTA EL.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now