Sign in to follow this  
Followers 0
Catalin

service XC 70 140.000 km

1 post in this topic

Am facut serviceul de 20.000 km (de fapt l-am facut la 18.000)

respectiv 138.000 km

Am schimbat asa:

ulei + filtru (am pus ulei Valvoline 5W40 Sinpower) lucrez de mult cu Valvoline si personal sunt multumit. Mai  greu a fost cu cheia de filtru, care este fixa si pozitia mai ciudata. Eu am folsit o cheie reglabila cu lant, dar o sa imi cumpar o cheie speciala. M-a chinuit ceva, mai ales ca paharul este din plastic si am lucrat cu grija. Timp aprox. 30 minute dar se poate mult mai repede cu cheia originala.

Pentru schimb ulei se da jos scutul motor. Recomand sa aveti rampa, groapa altfel e mai cu chinuiala.

filtru aer - Timp aprox. 5 minute

filtru benzina - se afla sub masina pe partea dreapta. Are niste cleme "destepte", se apasa pe ele si se deconecteaza. Timp aprox. 5 minute. Nu am gasit mizerie in cel vechi, apa sau alte d-astea.

filtru polen (pt cine nu stie se afla sub bord in partea dreapta; se desface capacul unde este si lampa de iluminat si dedesupt gasiti un capac cu 4 suruburi torx. Se desfac suruburile si se scoate capacul sub care este filtrul) Timp aprox. 10 minute.

In plus am schimbat si tamponul de motor superior. Aici mi-a luat ceva mai mult timp, aprox o ora. Foarte simplu, fara scule speciale sau alte probleme.

Am mai completat si uleiul la servo directie, am luat un litru si am completat 30 de grame. :P Ulei verde, original Volvo. Stiu ca merge si ATF rosu, dar verde am gasit, verde i-am pus.

Piesele le-am luat de la MC. Filtrele Mann, toate s-au potrivit perfect.

In rest aerisita masina, timpii care i-am dat sunt cu scule adecvate iar manopera facuta pe groapa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0