BAK-S40

Roata de rezerva

9 posts in this topic

Detin Volvo S40 din"98 si am o nelamurire, in locasul destinat roti de rezerva ce fel de roata trebuie pusa?, una cu dimensiuni normale sau cea de "interventie/ingusta" de max. 80km, eu am una normala dar sta capacul pe ea si ramane pe trei laturi o fanta de 2-5cm

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am de dimensiuri reduse. Masina V40 / 2001

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mod normal una de dimensiuni reduse,si se inchide capacul! cauta,daca nu ai ,pe aici pe la baietii care le dezmembreaza!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Volvo460 & @zippy multumesc pentru raspunsuri, daca este cineva care are o astfel de roata, in plus sau din dezmembrari sunt interesat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am roata normala si se inchide bine capacul.

Sau, mai corect zis, aproape normala, este ceva gen 175/65/15, sau 185... mai ingusta un pic dacat cele de pe masina, insa nu este daia de bicicleta, de 50Km/h maxim :). Si este originala.

S40 din '99.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am de vanzare roata de rezerva originala, ingusta, Continental (pe 40 am una identica, Dunlop cred)

dimensiunea este de 125/90/15.

Diametrul rotii este ~62cm.

Latimea 12.5cm.

Pret 100RON.

Aici ( http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,4937.0.html  ) mai vinde un forumist

imag5189bs3.jpg

w1280.png  [img width=800 height=600]http://img366.imageshack.us/img366/6258/imag5190el4.jpg

w1280.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pe al meu V roata normala si pe langa asta mai am si tot felul de chestii pe acolo,de la sufa de remorcat , cabluri de curent pana la  tot felul de produse de curatat masinasi nu am probleme cu inchiderea capacului.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce intelegi prin "roata normala"?

De exemplu, la mine, roata normala este 205/50/16 cu care nu pot inchide capacul :D. Restul, fie ca sunt 125, 165, 175, 185, 195, pentru mine sunt "roti inguste" ;)

175 sigur intra sub capacul de la portbagaj. 185 nu stiu, 195 sigur este prea lata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roata normala pentru mine este 195/60/15  ;)

M-am interesat, sa-mi indeplinesc dorinta ar fi ideala 155/80/15, pe care de altfel am vazut-o si azi si-mi pare OK, am vazut doar cauciucul la o vulcanizare si pare destul de ingusta sau mai bine zis, maxim de ingusta pe care o pot monta in caz de urgenta, fara a fi conditionat de km parcursi. Daca exista o astfel de oferta sunt interesat in continuare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now