Resetare mesaj in bord pt service\revizie pentru toate Volvo-urile de dupa 2002

Roberto
By Roberto in Generalitati,
Procedura de restere a indicatorului de service ( SRI ), cel care apare pentru a va reaminti ca e timpul pentru revizie. ( standardwartung durchfuhren, standard maintanance required, etc ) Conform sursei functioneaza pentru toate Volvo-urile incepand cu 2002 sau 2003. Atentie : Secretul este sa efectuati operatiunea foarte rapid, chemati un amic daca nu reusiti, eu am descoperit pe propria experienta ca mai toate operatiunile astea care se fac prin apasarea butoanelor trebuie facute foarte rapid. Deci : Sursa in engleza : In romaneste : Indicatorul SRI informeaza soferul ca este timpul ca masinii sa i se efectueze revizia periodica.Indicatorul se aprinde si ramane aprins pentru 120 de secunde de la punerea contactului. Efectuati procedura astfel : - Introduceti cheia si puneti-o pe pozitia I - Apasati pe butonul de resetare odometru ( tzamburusul acela din bord pentru kilometrajul temporar ) si TINAND APASAT PE ACESTA puneti cheia pe pozitia IIĀ  IN MAXIM 2 SECUNDE - Mentineti apasat tzamburusul pana cand valoarea kilometrilor temporari se reseteaza pe 0 Nota : La masinile din 2003 va aparea in bord indicatorul cu triunghiul galben, IN ACEL MOMENT nu mai tineti apasat tzamburusul. - Lasati de tzamburus in maxim 4 secunde iar un semnal audibil ( un beep ) va va confirma daca operatiunea a decurs cu succes. - Daca odometrul e cumva pe zero va trebui sa tineti apasat tzamburusul mai mult timp, minim 10 secunde si maxim 14 secunde. Nota : Daca tzamburusul nu este lasat in 4 secunde de la semnalul audibil indicatorul de service nu se va reseta. Nu am tradus mot-a-mo, am incercat sa explic mai babeste.
  • 50 replies