Guest ctobescu

Huruit in mers Volvo S 60

12 posts in this topic

Un salut posesorilor de Volvo.

Am un Volvo S 6o 2,4  Diesel  fabricat 2004  si o problema care ma contrariaza.  In mers are un huruit  la orice viteza,  mai tare pe la 80  km/ora.  Am fost  la vreo 3 service-uri  dar nici unui nu a stiut sa imi spuna precis ce are.  Cert este ca nu este din cauciucuri.  Au verificat rulmentii la roti  si  pare sa nu fie din rulmenti-  nu se aude mai tare in viraje.

  Ultima sugestie  a fost ca ar fi din rulmentul de la planetara-  pe partea dreapta- si pare sa se potriveasca din simptome, dar nu se poate confirma decit dupa demontarea palnetarei ceea ce este complicat.

In plus, se pare ca rulmentul respectiv nu vine decit cu toata  planetara, ceea ce este costisitor.

A  mai avut cineva o astfel de problema?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa cumperi si numai "capul" planetarei cam pe la 350-400RON (acum un an a fost atata). De ce este cert ca nu e din cauciucuri? Planetara "caraie" nu "huruie".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este  din planetara, nu se aude in viraje  pe loc virat la maxim.

Este un huruit care apare la rulaj.  Cauciucurile le-am dat jos, verificat, echilibrat.  Nu  pare sa fie din cauciucuri. Cei  de la service le-au verificat.

Deci probabil este un zgomot de rulmenti.  Nici unul nu are joc, nu se aude mai tare  in viraje.

La ultimul service mi-au sugerat  ca ar putea fi din rulmentul  de la planetara. Planetara pe partea dreapta este mai lunga si are un rulment  care  sa o tina fixa.  Ei mi-au spus ca ar putea fi acest rulment.  Si  la alte masini  pica acest rulment inaintea rulmentilor de la roti.

Numai ca mi se pare costisitor sa schimb toata planetara pentru un rulment.    In plus, nu sunt nici sigur ca problema este de acolo.

Zgomotul nu este insuportabil, dar este destul de tare totusi.  Si  nu vreau  sa creeze alte complicatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu tocmai am schimbat azi cauciucurile cu niste GoodYear HydraGrip, si a aparut brusc acel "zumzait" ritmic... Dar eu stiu sigur ca e din cauciucuri...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dute la un Dyno Test ca sa rulezi masina pe rulmentii lor. Sau la o statie ITP. Acolo te poti baga sub masina in timp ce ruleaza si poti indentifica de unde vine zgomotul. Cand m-am referit la cauciucuri, ma gandeam la amprenta lor (de iarna) nu la echilibrat....Asa pe presupuneri e greu sa gasim ceva....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce este acest  Dyno  test?  Am cautat  pe net si nu am gasit nimic precis.  Am inteles ca este un test  de putere. Este un test  de diagnosticare  complex?

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut! si eu am aceiasi problema cu un s 80 si ma seaca de nervi.nu stiu ce sa-i mai fac.daca ai rezolvat cumva problema anunta-ne cat mai urgent!

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cate planetare am vazut la diferite modele de masini nu am vazut planetara cu rulment ......deci mi e greu sa cred ca volvo a inventat planetara cu rulment

Share this post


Link to post
Share on other sites

si inca ceva , rulmentu de la roata nu trebuie sa aiba joc ca sa huruie ....poate sa huruie si fara sa aiba joc . ridica masina pe cric pe fata baga in viteza 2 si accelereaza vezi daca ti apare huruitu faci si pe stanga si pe dreapta fata ...daca huruie e rulmentu de la roata singuru de altfel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Planetara dreapta la S60 are un reazem intermediar 'pe rulment', cel putin varianta diesel. Eu am schimbat acel rulment cu unul a carui latime este mai mica cu vreo 3mm, pe care am compensat-o cu o saiba de otel. Rezultatul este foarte bun. Rulmentul l-am luat de la FAG si a costat in jur de 80 lei. Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Planetara dreapta la S60 are un reazem intermediar 'pe rulment', cel putin varianta diesel. Eu am schimbat acel rulment cu unul a carui latime este mai mica cu vreo 3mm, pe care am compensat-o cu o saiba de otel. Rezultatul este foarte bun. Rulmentul l-am luat de la FAG si a costat in jur de 80 lei. Succes.

poti sa-mi spui de unde ai cumparat rulment si ce fel de rulment?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now