Guest biatrix

suspensii

9 posts in this topic

Salut!. Am un Volvo S40, din 97, model mai sport si am o problema la el. Imi scartaie o suspensie pe stanga. Vreau sa stiu daca e grav, daca trebuie schimbata si cat costa... Si mai e ceva. La viteza peste 80-100 incepe sa imi huruie exact pe partea stanga spate. Ma gandesc o fi ceva de la suspensii, de la amortizoare. Va rog sa ma jutati cu un sfat cu ceva ??? :'(. Mercic mult. Va pup

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru "huruitul" din spate, mai pronuntat la viteze mari, foarte probabil sunt de vina rulmentii de roata... Nu stiu cat costa dar pregateste-te de ceva de genul 2-3 sute de euro (stg + dreapta)

Pentru "scartaitul" din fata... nu stiu ce sa zic. Poate ar fi mai bine sa ne definesti mai exact zgomotul (eventual prin comparatie) ca sa emitem vreo parere.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Huruitul, daca este cat de cat ritmic este din rulmenti.

Suspensia scartaie in CE situatii ? Cand treci mai usor peste un obstacol mare ? Cand treci repede peste obstacole mari ? In vreme umeda mai scartaie ? (daca ploua afara de ex.)

Eu am avut problema asta dar se potolea dupa cativa km de mers, si pe ploaie. Era de la o bieleta antiruliu pe stanga care dupa un timp incepuse sa aiba un fel de "hac-hac" la denivelari mari luate incet (la mari nu facea niciun zgomot).

Da-ne mai multe detalii si mai bine ar fi un exemplu concret ca sa te putem ajuta !

PS: Te rog posteaza in sectiunea atasata masinii tale (S/V40), nu in 340/360. Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu un scartait la roata dreapta fata...Se aude doar atunci cand virez la maxim nu din mers ci doar la plecarile de pe loc...Se aude doar de cand mi-a dat un mecanic roata si telescopul jos...Dupa ce le-a montat a inceput zgomotul asta ciudat...Am un V40 2001 1.9TDI.

Chiar 200 Euro sa fie un rulment pe spate???? Ce preturi "jucause" mai au astia de la Volvo(am dat 420Ron pe o bucs)...Cred k il vand...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vei cumpara de la reprezentanta vei da doar de preturi "meseriase". Ia cauta tu un magazinash de "compabibile" sa vezi ce iesi la sfert de pretz... ;)

Cat despre zgomotul tau, uita-te la opritorile de cursa din lateralele barelor de directie. Sunt niste tampoane pe-acolo si daca s-au dus, cam asta e zgomotul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

un rulment de spate este la REMCO 400 ron depinde si de firma iti recomand optimal;raportul calitate-pret este bun

Share this post


Link to post
Share on other sites

scartaitul respectiv este din amortizor... indiferent fata sau spate! unde scartaie, acolo trebuie schimbat! si cum se schimba in pereche- stanga+ dreapta... asta e!

in functie de suspensia pt care optati, preturile variaza...

daca vreti confort, un set de amortizoare sachs, costa in jur de 1000 ron  (fata+ spate)

pt ceva mai sport, bilstein sau altceva, 1500

huruitul e din rulmenti sau din frane... discuri sau placute...

rulmentii nu stiu cat costa ca nu am avut probleme pana acum

discuri Bermbo... atentie! fata+ spate 500 ron! mie mi se pare foarte ieftin... eu asta am luat!

placute recomand tot Brembo, dar nu stiu cat costa pt ca eu cumparasem deja Lucas si nu m-am mai obosit sa le schimb...

Lucas fata+spate 250 Ron dar nu sint foarte incantat de ele! masina franeaza f bine nimic de spus, dar pana se incalzesc, scartaie de parca e tren personal... plus ca dau la praf d-ala negru pe jante ca trebuie sa spal masina din 3 in 3 zile...

astea sint preturi pt cei carora nu le este lene sa caute...

cine are bani de cheltuit, sa mearga la reprezentanta... 900 ron pe un amortizor... adica o bucata! X2+1800ron numai fata! plus manopera... se duce intr-o mie de dolari cred...

eu cand vreau sa schimb ceva la masina, stau o zi doua si caut peste tot: la Augsburg, la Remco,la Karma, caut pe net pe site-uri de afara si dupa aia trag linie! unde raportul calitate pret este avantajos, cumpar, unde nu... NU!

eu cred ca asa e cel mai bine... in felul asta nu te arzi niciodata...

Share this post


Link to post
Share on other sites

presiunea in pneuri de cand nu ti-ai mai verificat-o? la masina mea, opel astra, am avut problema asta. la viteze mari imi huruia si nu stiam ce are. am verificat totul mai putin presiunea in roti. pe o roate aveam 4 bari. am dezumflat-o si merge normal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.Am gasit ceva interesant ;D

post-1795-12877883193153_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now