Guest nyk

stergatoare faruri

5 posts in this topic

salut ! ma poate lumina si pe mine cineva? cand dau sa  sterg farurile stergatorul din dreapta ramane ridicat. nu face o cursa conpleta. trebuie sa desfac si sa cuplez mufa de mai multe ori ca sa revina putin cate putin la pozitia normala. sa fie motorasul? sau nu face atingere ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

    Incearca sa scoti motorasul afara (trebuie sa dai fie jumatate din bara jos, fie sa scoti farul - depinde ce ti-e tie mai comod), desurubeaza tot ce-i pe-acolo si incearca sa cureti. S-ar putea ori sa se fi blocat si sa se fi rupt vreun dinte de la un pinion, fie sa se fi murdarit un contact si sa nu ii comande intoarcerea la pozitie initiala dupa atingerea sfarsitului de cursa.

Bafta si spune-ne si noua cum ai rezolvat !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am avut si eu aceeasi problema dupa ce am avut masina in service in urma unui accident.

Cred ca cei de la service mi-au dat peste cap cumva ( au fortat probabil ) un motoras.

In fine, l-am desfacut si a trebuit sa repozitionez o roata dintata. Nu are forma clasica de roata dintata. Are vreo 3-4 "dinti" dispusi asimetric. Ei au rolul de a inchide/deschide niste contacte pentru a polariza invers motorasul. Daca roata asta este sarita de pe pozitie, se poate modifica cursa stergatorului sau stergatorul nu mai revine la punctul de repaus ( sau revine dupa citeva puneri a contactului - de fiecare data cind se pune contactul in mod normal se incearca aducerea stergatorului la punctul de repaus daca este cazul. Asta se face tot cu ajutorul acelei roti dintate. ).

Idea de baza este ca trebuie desfacut si sa incerci repozitionarea acestei rotite in cazul in care nu este uzata sau nu are vreun dinte rupt.

Eu m-am "distrat" vreo 2 ore, da' mi-a reusit. Un motoras de stergatoare e undeva la 400 RON ( asa imi aduc aminte, sper sa nu gresesc ). Eu zic ca merita sa pierzi 2 ore pt. 400 RON ;)

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si-a revenit. Am lasat masina asa si dimineata stergatorul a revenit singur la locul lui. L-am mai folosit si acum merge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now