Sign in to follow this  
Followers 0
cojocaru27

Navigatie pentru s40???

9 posts in this topic

ce parere aveti despre acest gps aftermarket, cica ar fi singura solutie decenta pentru s40.

http://vccs.volvocars.se/accessories/cat/en-GB/S40-V50/comfort/electronic/VCC-392459.htm

In rest nu se poate schimba casul din bord sub nicio forma si nici alte gps-uri cu ventuze and stuff parca nu prea se potrivesc cu design-ul unic al s40-ului.

In concluzie poate sa-mi dea cineva mai multe detalii despre asta, cat costa, se poate lua si comandat de pe ebay sau alt site de gen sau numai de la reprez volvo unde probabil costa mai mult decat face??? sau poate mai aveti si alte variante de genul astuia?

Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am un S40 si ma tot uit dupa o solutie pt. Navigatie. In afara de cehstia gasita de tine, am mai gasit: http://www.qualitymobilevideo.com/VOL6569.aspx. Stiu ca e doar monitorul, dar este facut exact ca originalul. Partea de navigatie efectiva trebuie asigurata cu un Car PC. Eu facut ceva in directia asta dar mai am mult de lucru. In primul rind sa gasesc o metoda de integrare in bord care sa arate bine...

Pentru ceilalti posesori de Volvo, 60, 70 si 90, solutia se preteaza mult mai bine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesant insa nu mi se par deloc fiabil si la indemana.Adica daca se buleste sistemul ala de lifting al monitorului, ramai cu un ecran jumate in bord jumate pe afara, si crede-ma ca la montajul din romania se prea poate sa se intample lucrul asta. Apoi mi se pare ca este un sistem care o sa coste mult daca doar monitorul este 600 de dolari sau ceva de genu'. Asta de la garmin este mai mic, mai putin elegant insa cred ca este mai putin practic. Sunt tare curios cat costa la Volvo acest sistem cu suport cu tot, poate ne ajuta Horia aici. Si mai sunt curios daca se poate comanda de pe un site de pe afara, insa nu stiu cum se poate comanda astfel incat sa vina si cu sistemul de prindere din bord care intleg ca este special pentru volvo facut. Apoi as vrea daca aveti mai multe detalii despre sistemul asta de prindere, cum se face fara fire ??? si daca cu sistemul respectiv navigatia comunica in vreun fel cu sistemul masinii, ar fi interesant de vazut daca se pot asculta mp3-uri playate cu garmin prin sistemul audio al masinii asta ar fi chiar tare si util. INsa vreau sa stiu exact cum comunica cele doua sisteme intre ele, caci daca eu pun mp3 pe un sd in garmin si il playez dar el il da mai departe prin frecventa din aia dubioasa de radio ca toate jafurile ale de joystick-uri like, care stiu sa faca asta, nu am rezolvat nimic, decat un sunet plat si cu intermitente in zone cu receptie proasta.

Hora pls help us cu detalii.

thank's

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de acord ca sistemul e mai scump decit cel cu docking station. In Iulie-august ajung in Suedia si o sa ma interesez direct la Volvo de sistemul care te intereseaza (achizitie, etc.) Pina atunci, pe e-bay, e $805 ! E Gramin Nuvi 760 (care e doar aprox $200 in US) dar are personalizare Volvo si docking station...

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi poti da si mie un link catre cele personalizate volvo pe ebay?, mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt foarte foarte scumpe la noi - 17 milioane e imens de mult doar pe navigatie.

Ar fi o treaba sa iei de pe ebay cu 150 de lire navigatia dar nu stiu de unde se poate lua dock-ul la un pret acceptabil.

Tot astept un raspuns de la Horia care sa ne lamureasca, cat e un kit la volov si cat ar fi doar dock-ul.

Mersi pt link-uri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0