MUGUR

ce ulei de transmisie este compatibil

8 posts in this topic

Salut! Imi poate spune cineva ce tip de ulei se poate folosi la un S80 D5 din 2004 ce are cutie de viteze manuala cu 5 rapoarte? Nu ma intereseaza uleiul original Volvo ci doresc un echivalent, intrucat producatorul refuza sa treaca in manualul de utilizare caracteristicile uleiului de transmisie. Am sunat si la Primus auto unde mi s-a raspuns sa folosesc ulei original dar habar nu aveau ce caracteristici are(sau nu vor sa spuna).

Am gasit pe net specificat Valvoline GL-5 75w80, dar cred ca e pt. camioane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta pe forum "JWS 3309". Vei gasi ce cauti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am vazut JWS 3309 este pentru cutie automata, iar eu caut pentru cutie manuala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conform VADIS, part number-ul pt. ulei este 1161745 - bidon de 1L. Cautand pe google "1161745 VOLVO" am dat de forumul asta :

http://www.volvoxc.com/forums/showthread.php?t=9395

Din cate vad, este un API GL-4, 75W-90. Personal pt. cutiile M56 si M66 recomand DOAR ulei VOLVO original pt. ca sunt destul de pretentioase cutiile, dar daca reusesti sa gasesti o echivalenta SIGURA, mergi pe CASTROL sau VALVOLINE !

Toate bune !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect, a gresit Alex, dar chiar trebuia dezgropat un topic de acum 4 ani ?

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar se poate inchide si pune link catre

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer, nu cred ca are vreo importanta daca topicul are mai multi ani, ideea e sa se lase/afiseze informatii utile si actuale, care sa fie de ajutor membrilor forumului (incepatorilor ca si mine :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now