Sign in to follow this  
Followers 0
antonio

Faza scurta XENON defecta

16 posts in this topic

Am un volvo s60 2003 si faza scurta pe partea stinga nu mai functioneaza   si tot odata imi afiseaza [GLUHLAMPE ABBLENDLICHT def] Am verificat sigurantele nu sunt arse si am scos becul xenon crezand ca e ars dar nici becul nu are nimic deoarece am probat in partea dreapta si acolo functiona Daca puteti sa ma ajutati sa remediez va multumesc frumos       

Share this post


Link to post
Share on other sites

verifica balastu de pe partea care nu merge daca zici ca becul merge pe partea opus e posibil sa se fi defectat balastu(unitatea de comanda cum io fi zicand in alti termeni ;D),un amic a patit la fel si a trebuit schimbata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai casa fii siguri trebuie sa dai farul jos si sa verifici daca ai avut vreodata apa in far. Daca ai avut apa in far atunci trebuie alt balast.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc mult pentru ajutor si am uitat sa mentionez ca farul se aburea inauntru cind spalam la spalatorie deci ma apuc si scot farul sa ajung la balast

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reusind sa dau jos farul am observat ca in balast era apa deci am nevoie de un balast VALEO Va rog sa ma ajutati cu niste informatii pentru cumpararea acestei piese Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

De unde pot cumpara balast far volvo s60 2003 valeo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi daca are Midnight de pe acest forum!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am patit si eu acelasi lucru (apa in balast) insa cred ca am avut noroc: am demontat balastul si l-am pus la uscat la soare dupa care a functionat si functioneaza in continuare(de un an).

Poti sa incerci si tu varianta asta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai avut mare noroc din pacate in majoritatea cazurilor se arde balastul, oricum prima data da semne, adica se opreste si iti apare eroare in bord . Eu asa am patit, am uscat farul, l-am izolat sa nu mai intre apa si acum i-am spart geamul, deci trebuie neaparat sa schimb farul, deja la mine e ghinion :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari calduroase la toata lumea ;)

Imi apare si mie aceeasi eroare. Prima data a aparut acum cateva zile dupa care a disparut  ;D

Dar astazi a aparut iar si "nu prea" mai dispare. Am verificat farurile iar cel din stanga este destul de slabit.

mentionez ca nu am schimbat becurile niciodata in 2 ani de cand am masina... chiar ma intrebam cand o sa crape ;D

Este posibil sa fie o problema doar cu becul sau cu balastul?

Incerc sa-l scot si sa-l pun in partea cealalta, da?

multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se inroseste sau inverzeste si scade din intensitate, este becul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Balast Valeo SH am eu, daca doreste cineva dati PM .

Liviu incearca sa muti becurile intre ele si vezi daca este de la bec.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am schimbat becul si este totul in regula.

Dar m-am gindit mai bine ;D

Pentru ca nu mai vad asa bine ca in tinerete, cind nu stateam toata ziua la calculator si pentru ca nu maninc mult peste, zic ca ar trebui sa fac ceva in acest sens si sa schimb becurile cu xenon.  ;D

Bogdane, primesti un client nou in clubul celor care pot merge cu ochelari de soare noaptea?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm suna interesant, e ca si cum ai merge cu trabantul fara centura de siguranta ;D

Daca ai nevoie de doua becuri D2R da-mi un PM .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0