Sign in to follow this  
Followers 0
wam

Inchiderea centralizata

10 posts in this topic

Am tot cautat pe forum si inafara de un caz cand usa se debloca in mers nu am gasit altceva care sa semene cu problema mea. Deci: azi dimineata mi s-a intamplat pentru a doua oara ( prima oara a fost acum cateva zile si problema s-a rezolvat de la sine in timp ce mergeam si ma mai jucam din cand in cand la butonul de blocare-deblocare)  sa nu pot deschide decat usile din fata ale masinii. Usile din spate si usa de la portbagaj ramaneau inchise. Nu am putut sa le deschid nici din telecomanda si nici de la butonul de blocare deblocare de pe usa soferului. Am incercat sa deschid o usa din spate de pe interior ( nu am activat sistemul de protectie pentru copii)si nu a mers. S-a ridicat "capacelul" ala si nimic. Deasemenea nu am reusit cu acel capacel ridicat sa o deschid nici din exterior. Usile nu raspund nici la inchidere nici la deschidere. Cu portbagajul am rezolvat-o cu cheia, dar in spate nu mai am acces. Ceva idei ? Ramane doar sa mai decuplez bateria 5 minute si sa incerc iar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca are leg. cu bateria,prob. actuatorii din usi sau stricat,sau poate t-ia sarit vreo tija ,ceva,.Ai umblat pe la usi recent,ai demontat tapiteriile,ai fost la vopsit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca are leg. cu bateria,prob. actuatorii din usi sau stricat,sau poate t-ia sarit vreo tija ,ceva,.Ai umblat pe la usi recent,ai demontat tapiteriile,ai fost la vopsit?

Nu, Nu, Nu

Si daca se strica un actuator nu mai functioneaza nici ceilalti ? Totusi mai sunt inca 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica sigurantele. Usile din fata au siguranta in fata, in stanga bordului iar cele din spate in portbagaj, in spatele stopului din stanga. La fel am patit si eu si a trebuit sa schimb siguranta.

Bafta si tine-ne la curent, sunt curios daca asta era

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica sigurantele. Usile din fata au siguranta in fata, in stanga bordului iar cele din spate in portbagaj, in spatele stopului din stanga. La fel am patit si eu si a trebuit sa schimb siguranta.

Bafta si tine-ne la curent, sunt curios daca asta era

Nu am stiut de faza cu sigurantele ca au locatii diferite. In dupamaiaza aia am luat tablourile de sigurante la verificat si intr-adevar am gasit o siguranta "oblojita" cu sarma. Cred ca de la aia era, ca altfel nu imi explic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca iti merge sigur era de la siguranta aia. Verifica in manualul de utilizare pentru ce anume era siguranta respectiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legat de treaba cu inchiderea centralizata, eu am urmatoarea problema:

-usa de pe dreapta fata a fost avariata si reparata la Forum EIT (or whatever)

-cand e cald afara, cateodata, incui masina din telecomanda si nazdravanul de tumburus de pe dreapta, sare inapoi si imi lasa usa descuiata.

Vreo idee?

Noroc ca am alarma Volvo care face miau-miau daca se deschide o usa (lucru aflat din greseala intr-o parcare), masina armandu-se pe silent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legat de treaba cu inchiderea centralizata, eu am urmatoarea problema:

-usa de pe dreapta fata a fost avariata si reparata la Forum EIT (or whatever)

-cand e cald afara, cateodata, incui masina din telecomanda si nazdravanul de tumburus de pe dreapta, sare inapoi si imi lasa usa descuiata.

Vreo idee?

Noroc ca am alarma Volvo care face miau-miau daca se deschide o usa (lucru aflat din greseala intr-o parcare), masina armandu-se pe silent.

Si daca mai incerci o data nu-ti merge,adica sa o deschizi si sa o inchizi la loc?

Aceeasi treaba o am si eu,din fericire foarte rar,la usa de la sofer.

In mod sigur este broasca de vina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca mai incerci o data nu-ti merge,adica sa o deschizi si sa o inchizi la loc?

Aceeasi treaba o am si eu,din fericire foarte rar,la usa de la sofer.

In mod sigur este broasca de vina.

Au fost cazuri in care, fara nici un fel de gluma, sa inchidea la a 4-a sau a 5-a incercare.

M-am obisnuit, deschid si imping motu' cu degetul dupa care o inchid si asa ramane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana la urma, cum se rezolva problema descrisa de claudiupuiu? la mine e vorba de usa opusa soferului. (eu am demontat, tote fetele usilor, am curatat mufele si problema persista) usa opusa soferului, se deblocheaza dupa incuierea cu telecomanda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0