Sign in to follow this  
Followers 0
cmh

Cheie 2in1

13 posts in this topic

Pentru ca cei de la Volvo nu pot sa-mi faca o cheie cu telecomanda inclusa am facut-o eu ieri dupamasa, in aproximativ 1 ora. Este perfect functionala si ocupa mai putin loc in buzunar.

post-463-1287786319401_thumb.jpg

post-463-1287786319587_thumb.jpg

post-463-12877863197746_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte tare.  :D

Ramane sa faci si ascunsa in cheie partea metalica si pe urma chiar o pierzi prin buzunar  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot te-ai muncit, trebuia sa iei un cheie tip briceag. Transferari si interiorul telecomenzii in ea si chiar aveai ceva special.

Oricum, e foarte bine si asa.  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca am o singura cheie la masina ( :( :() si bag de seama ca inelul de pe cheie a tot macinat cauciucul, in curand nu o sa mai aiba ce sa-l tina, ma gandesc la o astfel de modificare. Prever o varianta ca asta decat sa comand o alta cheie/telecomanda care inteleg sunt foarte scumpe.

Intrebarea mea ar fi care sunt riscurile unei asfel de modificari. Ce este defapt cipul acela si cum se ataseaza el la cheie? Este de ajuns un simplu contact cu masa metalica? Este sensibil,se poate deteriora usor acest chip?

Pentru ca am vazut pe multe sit-uri chei tip briceag nu am inteles de ce vin cu o serie de adaptoare si alte dispozitive.. Nu se poate pur si simplu sa iau lama+chipul+ cablajul telecomenzii si sa-l pun pe o chie-briceag? Daca da unde pot gasi asa ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna treaba asta, dar cipul cum se scoate din cheie? Ca este turnata cheia si nu pre vad cum ajungi la cip, fara sa-l deteriorezi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super !!!! Chiar nu am mai vazut chestia asta pe nici un forum volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe bune k este foarte tare ;)am si eu o cheie briceag de volvo s 60 de prin 2003 da nustiu cum as putea sa o pun la mine :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal,cum ai prins lama de metal pe partea din plastic al telc.si cind invirti cheia in contact nu se forteaza?ii buna treaba si ai si facut-o frumos cel putin din poze se vede asa,bravo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu facusem asa ceva la Espero pe care l-am avut acum 7 ani DAR avea un singur cusur, cand invarteam cheia in contact aveam impresia ca se rupe, partea proasta a fost ca nu era o impresie chiar s-a rupt si nici POXIPOLul nu a ajutat ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incerc sa raspund tuturor cat mai la obiect.

Chip-ul se afla intr-o laterala a cheii si se scoate cioplind cu grija in partea "biodegradabila"(plastic sau ce-o fi) cu un cutit ascutit. Partea metalica trebuie adaptata la spatiul oferit de telecomanda, adica trebuie luata la pila si in plus se da o gaura cu un burghiu de 5mm. Chip-ul trebuie sa fie cat mai aproape de baza cheii. Nu trebuie lipit. In rest se vede din poze.

Din iunie si pana acum folosesc zilnic cheia. Inca nu s-a rupt mai mult nu are nici un pic de joc. Tot secretul este sa stea cat mai fix pe plasticul telecomenzii. Se poate adapta si la cheie briceag numai sa incapa placa cu circuitul electronic (cine poate sa faca unul nou). Eu am optat pentru aceasta versiune deoarece am vrut sa ramana sigla VOLVO.

post-463-12877870128566_thumb.jpg

post-463-12877870129971_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar profi treaba, bravo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0