Guest stan81cristi

volvo 240 GLE probleme aprindere!

6 posts in this topic

am un 240 GLEdin 83! motorul merge dar balbaie!  am incercat totul dar nu i-am dat de cap! vreau si io un service bun sau un mecanic priceput care sa stie cu benzina! am schimbat tot fise buji delcou platina bobina tot nu mere! daca stiti pe cineva? astept un semn!   MULTUMESC!  eu sunt din Calarasi Oltenita f aproape de bucuresti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceau!

Stiu un mecanic f. bun.Este in Lugoj, ti-am raspuns pt.ca nu ai precizat de unde esti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciao stan, nai zis, daca e pe carburator sau injectie si ce motor are? ...

... daca e pe carburator, problema de acolo vine ... 50 %, desfal, curatal, vezi daca totu e OK cu ea, sa nu fie crapat, rupt, "clopotul" din cauciuc ...

... la fel vezi pompa de benzina, ai "decantor" - filtru inainte?

... la injectie vezi daca totul e curat ...

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate Cristi a uitat sa specifice ca balbaielile se manifesta doar cand pune apa in vasul de expansiune, apa care chiar DUPA planarea chiulasei si schimbarea garniturii este consumata intr-un ritm barbar de 3L la 15km.

Am vorbit cate ceva cu el pe chat si personal am ajuns la concluzia ca daca baiatul care face rectificarea chiulasei este meserias, si garnitura este noua, ramane probabilitatea ca ultimul care a umblat la chiulasa a uitat apa in gaurile de la suruburi, astfel ca strangand prezoanele a crapat blocul pe dinauntru, pe partea cu cilindrii.

Alta explicatie nu-mi pot da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Cred ca ar mai putea fi si varianta ca chiulasa sa fie crapata prin interior si degeaba o tot tot trage la plan ca apa se scurge prin interiorul canalizatiilor din chiulasa in cilindrii si normal ca motorul functioneaza cu balbaieli.sper sa fie adevarata presupunerea mea si nu a lui MdnichtCaller ca daca ti-a crapat blocul e belea mare...cred ca ar trebui sa inlocuiesti chiulasa si sa vezi care sunt simptomele....daca tot pierde apa e clar ca n-ai avut noroc....

    Iti doresc succes si mult noroc sa fie numai chiulasa de vina.

      MihailCostin

Share this post


Link to post
Share on other sites

ha!loome!!!!!!!!!!!!!!!!! sa rezolvat!!!!!!!!!!!!!am omis radiatorul!!!!!!! ;D :ol-am dat jos si am constatat cu stupoare ca era plin cu pietre,pamant si rugina!!!!!!!!!!!  l-am desfacut si curatat!!!!!  masinuta mea merge ca unsa!!!!!!!!!!!  nu a mers de cand o am asa de bine!!!!!!!!!!!mersi pt sfaturi mi-au fost de mare ajutor!!!!!!!!!!!!!!!!!  sper sa mai mearga inca 360000 km ca atata are la bord!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now