St3faN80

Curea distributie

9 posts in this topic

Cand se schimba cureaua de distributie la un volvo s60 2.0T din 2002 cu 108000 km la bord? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai carte carte la masina?

De unde ai cumparat-o?

Daca nu cunosti toate datele despre masina, eventual daca a fost schimbata sau nu distributia, eu unul recomand o schimbare urgenta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina a fost cumparata din Germania anul trecut.Am cartea ei de service si ultima revizie e la 80000 km dar nu stiu ce a schimbat la ea....si cartea e in germana si nu imi dau seama ce scrie pe acolo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ! Sunt de parere ca inainte sa faci un schimb  sa te uiti un pic prin zona curelei, de obicei se lipeste acolo un autoadeziv cu data schimbului, eventual cauta pe cineva care intelege germana sau pune cumva aici ceeace scrie in cartea de service si vedem ce a fost schimbat ! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect! Verifica in prealabil daca a fost schimbata la revizia de 80 (ma indoiesc fiindca se schimba mai tarziu la S60). Nu strica si poate ai o surpriza ce te scuteste de niste cheltuieli.

Pentru o traducere aproximativa, foloseste Google.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e ca am toate hartiile cu toate prostiile ce a schimbat la ea shi cat costa doar pana la revizia de 60000,la 80000 are doar stampila in cartea de service...la motor n-are nici un autocolant.Poate stiti la cat se schimba de regula sami fac o idee

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cautat si pt S60 se schimba (teoretic) la 160.000Km. Depinde de tine daca vrei sa stai linistit, de ce bani dispui si cum mergi cu masinuta  ;)

Pe viitor, iti recomand sa folosesti optiunea "cautare" din partea dreapta a forumului. Ajuta mult pt. aflarea de informatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ms pentru raspuns...asa imi spusese shi un mecanic care stie germana dar i sa parut mult.In carte zice ca la 160000 se schimba toate curelele la modelu meu.Va mai deranjez cu o intrebare:la cati km se schimba filtru de benzina?Ma refer la mashina mea in prticuar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta chiar nu mai stiu  ;D

Eu il schimb atunci cand fac revizia (maxim 15.000Km) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now