Guest karateka

engine system service requiered

11 posts in this topic

    A mai avut cineva asa ce va sa apara cu titlul de informatie pe bord? Daca stie il rog sa imi zica si mie ce este ca la Galati unde stau eu nu ii da nimeni de cap.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Du-te la FRONTAL ( desi nu m-au satisfacut in alte privinte ) , a fost singurul service care a reusit sa se concteze la calculatorul masinii mele ( si e din '94 ) . Eventual la BOSCH .

Sau da-i cu search chiar aici pe forum  :D ca problema parca imi suna cunoscuta  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut acelasi mesaj. Dar nu era doar cu titlu informativ, masina nu mai tragea deloc si nici nu urca peste 2800 ture.

La Tester in Iasi mi-au spus ca am avut nish cablaje rupte la turbosuflanta. Acu cine stie ce a fost de fapt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

auzi nici la mine nu mai trage. cred ca vin la voi...la iasi. poti sa-mi dai un nr de tel ceva? cat ti-a luat ptr reparatie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

problema este supapa EGR care se strica(imbicsita),sau daca ati mers pe rosu carburant este mizeria din rezervor care blocheaza alimentarea,eu le-am rezolvat amindoua si numai sint probleme(evit sa merg pe rosu carburant,schimb filtru motorina la 10000km.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm.... mie mi-au luat 12 mil pt reparatie dupa ce mi-au tinut-o 12h in reparatie :(

Acu cine stie ce prosteala mi-au spus..............................................

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut si eu mesajul asta, nici la mine nu mai tragea. Problema mea a fost o turbina care am schimbat-o la Szeghed in Ungaria.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turbina ,egr ,tubulatura etc ...ordinea este de preferinta inversa ca sa  nu bagi prea mult mina in buzunar....Am raspuns dar banuiesc ca poate fi tardiv mesajul..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Da eu am avut problema asta. M-a sacait mult timp. Cauza: motorina de la lukoil. Totul a culminat cand am alimentat la un lukoil mai execrabil decat celelate si imi aparea eroare chiar si cand acceleram putin. In acel moment, puterea motorului scadea brus si abeam reuseam sa merg. Eroare vine de la supapa de presiune care din motive de motorina nu mai functiona cum trebuie.

Solutia: Nu am mai pus motorina de la lukoil. Abea la al trei-lea schimb de motorina cu aditiv puternic (metabond parca) am reusit sa scap de problema. Aia de la volvo Constana imi spuneau sa schimb valava (peste 2500 ron). Cei de la primus in Buc au spus ca nu e nevoie ci e motorina.

Trebuie oricum o dicgnoza sa vezi de la ce componeta vine eroare. Am inteles ca e posibil si de la senzorul de aer.

Numai bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie mi-a aparut mesajul asta acum o saptamana. Dupa multe cautari pe net si dupa ce am dus-o la un tester am aflat ca este vb despre aditivul pentru filtrul de particule (low level). Din pacate numai cei de la reprez. m-au putut ajuta. (toata distractia 1150 RON, kit aditiv 750 + manopera 250 + upgrade soft 150, am fost la reprez. din Cluj, Floresti)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now