bibbi167

problema ventilator aeroterma!

28 posts in this topic

salut!

am o problema cu ventilatorul....incepand cu treapta 5 de viteza incepe sa faca un zgomot ciudat si imi vibreaza tot bordul si pe masura ce ii maresc treapta de viteza zgomotul se amplifica si evident si trepidatiile bordului. ma gandesc, ca poate daca ajung sa il desfac pot constata problema. ideea e ca nu am habar cum ajung la el. stie cineva cum se demonteaza? sau a asistat cineva la o astfel de operatie? sau mai bine zis....a avut cineva o problema asemanatoare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ca ai clima electronica. Oricum e destul de greu de ajuns la el. Teoretic ar trebui sa desfaci tot bordul si apoi sa scoti toata unitatea de incalzire, totusi cred ca daca desfaci panoul insonorizant de sub bord din dreapta vei reusi sa-l scoti. Are 3 sau 4 suruburi si e in zona filtrului de polen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am inteles. totusi sper ca nu trebuie desfacut tot bordul si ca pot sa il dau jos cum ai spus tu...  dar cu o imagine din vadis ma ajuta cineva? se poate?  multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vedem ce gasesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Found it.

Ai instructiunile in atasamentul de mai jos.

Bafta!

Doc1.doc

Share this post


Link to post
Share on other sites

n ai reusit inca sa rez problema ? iti dau eu o solutie .....dar trb sa ma suni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu azi l-am curatat. M-am chinuit 2 ore sa il demontez. Avea crengi prin el. Eu initial am crezut ca e descentrat axul, dar am scapat  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

intr-un final am gasit putin timp si am rezolvat problema. se depusese praf pe ventilator si il descentrase iar la trepte mari de viteza lovea in carcasa. problema este cum a ajuns atat praf acolo? ma rog. s-a rezolvat. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum am vazut si eu topicul asta, si am o nelamurire

... incepand cu treapta 5 de viteza incepe sa faca un zgomot ciudat si imi vibreaza tot bordul si pe masura ce ii maresc treapta de viteza zgomotul se amplifica si evident si trepidatiile bordului...

Dar cate trepte de putere ai la ventilatie?

Deci incepe problema la level 5 si se amplifica la ... 6? 7? 8? 10?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum am vazut si eu topicul asta, si am o nelamurire

Dar cate trepte de putere ai la ventilatie?

Deci incepe problema la level 5 si se amplifica la ... 6? 7? 8? 10?

poate sa mai aibe 6 si 7 (audi si mercedes au cutii steptronic cu 7 trepte) :P;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si SMG-ul BMW de pe M-uri tot 7 are. Si Lexus ISF are 8 ;D

(Asta sa stam doar la autoturisme :D )

Iti dai seama ce vant baga in a 8-a ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Peolple, omul se referea la treptele ventilatorului de la climatizare si daca erati curiosi aflati ca S60 cu ECC are 7 trepte pe modul manual. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treptele sunt,cumva, date de ledurile aprinse de pe switch-ul de viteza al aerotermei?

Mie a inceput sa-mi scartaie la trepte mici!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ledurile se aprind in functie de treapta de viteza a aerotermei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceeasi problema o am si eu cu ventilatilatorul de la aeroterma la S40 din 2005. Imi puteti spune unde in bord este situat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fix in centrul bordului in spatele ICM-ului .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi poti da niste indicatii cum ajung la el sau niste imagini cu instructiuni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie imi tremura bordul si chiar mai multe nu mai zic de zgomot.Am desfacut masca de la stergatoare am sapat pana am ajuns la ventilator dar fiind bagat in fundul fundului nu am putut decat sa ma uit la el si asta e tot.Am observat ca nu are joc si ca e cam murdar de praf insa cand l-am sucit cu mana mergea frumos.

Ceva idei ce as putea sa-i fac? La mine e situat al naibii de incomod...Merci

Trebuia sa ma bag la categoria V70? Scuze pentru greseala

Edited by Denis Ciobanu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie demontat si curatat. Pentru demontare, trebuie sa dai torpedoul jos si apoi ventilatorul. Ventilatorul are 4 suruburi (3 sau 4, nu mai stiu sigur), insa unul este al dracu de scos, din cate imi amintesc eu. Bordul tremura din cauza prafului care s-a facut lospii de noroi intarit pe ventilator si-l descentreaza. Nu prea se vede, decat de aproape. Sau in varianta proasta, au zburat tablitele de pe palele ventilatorului, care au rol de contragreutati, sa-l centreze (ca la roti), dar nu prea cred. Da-l jos, curata-l bine, pune vaselina pe ax si o sa mearga ca nou

Si 2 poze

post-259-0-91525000-1404767516_thumb.jpg

post-259-0-69811200-1404767523_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am tot chinuit insa tot nu-mi dau seama cum se da torpedoul jos

Si nici pe net nu gasesc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai scos tu suruburile cu torx de 25 si nu a iesit? Vezi ca mai este un pistonas in spate, sa nu-l rupi cand il tragi afara. Este "capsat" pe un bulb metalic

post-259-0-98870300-1404848848_thumb.jpg

post-259-0-80155900-1404848862_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now