Guest sote

Probleme piulite roti

6 posts in this topic

Acum 2 luni am pierdut o piulita de la roata st. fata si restul de pe partea stanga erau desfacute la jumatate. Le-am strans la loc.

Acum 2 zile vad ca imi sunt destranse cele de la roata din dr. fata.

A mai patit cineva asa ceva sau suntt "vizat" de careva?

O zi buna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil esti vizat de careva, cum ai spus si tu. Daca nu, vezi sa nu cumva sa fie date cu vaselina sau vreun fel de lubrefiant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shi yo m'am pomenit ca'mi troncane ceva la roata stanga fatza....

Tot o roata desfacuta.... Partea interesanta si rushinoasa e ca am gasit buba doar la service... Verdictul, cel de la Vulcanizare a avut grija sa nu se chinue sa desfaca roata cand ma mai duc la el....

Deci punetziii pe ceic are va monteaza roatzile sa verifice shuruburile de doua ori.... ca sa nu se intample ceva nepalcut....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ar mai fi ceva de luat in seama:

exista piulite si piulite!

piulite pt jante de otel si piulite pt jante de aliaj...

forma piulitei este dupa cum bine stim cu totii hexagonala, numai ca spre deosebire de cele clasice, piulita pt jante are si o prelungire conica, tocmai pt a fixa cat mai bine roata...

si de-aici si diferenta intre cele doua tipuri amintite mai sus... cele pt otel au conul asta, sau buza cum vreti sa-i spuneti, mai scurt, cele pt jante de aliaj, il au mai lung...

in primul rand trebuie sa aveti grija sa insurubati piulita cu conul spre interior, indiferent de tipul ei! asa este utilizarea corecta!

daca o insurubati cu hexagonul primul, lasand conul spre exterior, se vor slabi...

daca mergeti cu piulite pt jante de otel, pe jante de aluminiu, aveti grija sa le verificati periodic, mai ales daca mergeti cu viteza mare pt ca in timp se slabesc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuze ca am zis piulite , defapt sunt prezoane. Anyway primul lucru dimineata verific rotile :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are cineva niste piulite bune in plus pentru s40 2004 - prezent si nu mai are ce face cu ele? :)

Pot fi din toata seria c30/s40/v50 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now