Sign in to follow this  
Followers 0
sandro

help

10 posts in this topic

Salut ,dupa o boacana in urma careia mi-au sarit ambele airbag-uri sunt nevoit sa scchimb plansa de bord si am nevoie de detaliile privind demontarea bordului asa ca rog pe cei care ma pot ajuta cu aceste detalii sa-mi ataseza s-au sa-mi trimita pe email detalii legate de aceasta operatiune.Multumesc anticipat tutror binevoitorilor de pe Club

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai,spune-ne si noua cum au sarit? ce fel de boacana?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cind imi puneam telefonul la incarcat unu in fata mea a piscat frina si m-am trezit cu airbagul in fata :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noroc ca,cel din fata nu s-a oprit de tot si am scapat cu fata foarte putin sifonata

Share this post


Link to post
Share on other sites

URAT!!!!!!!

Iata cateva instructiuni:

Dai jos volanul (in spatele volanului ai 2 gauri, bagi o surubelnita de 5 mm grosime si tragi catre axul volanului). Asa dai jos airbagul, apoi iei o cheie de 24 tubulara (parca) si dai jos volanul. Conectorii electrici sunt simplu de desfacut.

Dai jos masca de la volan (ai sub ea 3 suruburi ). Dupa ce ai dat jos masca tragi cu curaj de capacul din fata ceasurilor de bord. Dai jos ceasurile de bord si le deconectezi.

Desfaci consola centrala pentru a scoate cd playerul si clima (asta te mai uiti si tu cum se face ca tu ai modelul dupa 2005 cu facelift pe care nu l-am desfacut). In fine dupa ce ai dat jos cd-ul si clima dai jos lateralele bordului. Dupa asta iti faci o scula dintr-o furculita careia ii indoi varful tepilor cu un patent aprox 3 mm la 90 de grade. Bagi scula asta intre bord si protectia difuzorului central si tragi ENERGIC, fara mila , cu atentie insa sa nu spargi parbrizul.

In final dai jos consola centrala (care difera, din pacate si nu stiu cum se demonteaza la modelul tau, insa ar trebui sa ai 2 suruburi in fata, sub modul de clima si 2 in spate sub cotiera). Mai trebuie sa demontezi si lateralele consolei centrale cam asa- dai scaunele la max in spate si vei vedea niste fante in care bagi o moneda de 10 bani si invarti. Tragi apoi de ele in spate. Dupa toate astea tragi usor in spate si in sus de consola centrala, decuplezi firele si o scoti din masina.

Demontezi apoi capacele de pe stalpii laterali din fata (atentie!, trebuie doar putin luxate)

Dupa toate astea in locurile auxiliarelor demontate de pa bord vei gasi 1 pana la 3 suruburi  cu cap hexagonal de 10 mm (daca nu ma isel sunt vopsite cu galben). Le desfaci pe toate si chemi un prieten sa te ajute sa dai bordul jos.

In mod cert am mai omis cate ceva. Procedura e foaaarte laborioasa si te va chinui vreo 3-4 zile pe putin.

Inca ceva, atentie mare cu montajul sa nu uiti nici un surub, la final ti se vor aduna cam 50 de bucati.

Good luck!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi de sfaturi kadudu sper sa nu fac prostii oricum parbrizu e varza de la airbag-uri.Stie careva daca bordul la modelul meu difera de cel din 2001-2005,mie mi se par identice din toate punctele,difera doar partea de consola care oricum are doar ornamentul la CD si clima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bordul e la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am o experienta prea vasta in domeniul volvo dar pot sa spun ca la modelele dupa 2006 (cele cu rama in jurul cd-ului si butoanelor pentru AC si alte accesorii) consola se scoate in felul urmator:

Se scoate capacul de la schimbatorul de viteze (ar trebui sa iasa foarte usor)

Aici vei gasi 4 suruburi insa doar doua sunt pentru consola. (pe celalalte sigur le vei scoate mai tarziu pentru ca daca nu ma insel leaga bordul de consola dintre scaunele fata) :)

Desfaci cele doua suruburi (stiu ca iti trebuie o cheie de tip T cea in forma de tip stea cu 6 raze.) apoi tragi usor de consola spre tine (10 grade) si apoi in jos si gata.

Apoi desfaci conectorii si ai terminat partea asta.

Nu necesita forta.

Timp de lucru..... 10 minute

Sper sa iti fie de ajutor.

Nu am experienta lui kadudu dar poate te ajuta ce am scris si eu.

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi vali,astept si eu un raspuns in legatura cu o plansa de bord si abia cind le am toate ma apuc de lucru la un amic in hala care de altfel imi pune si parbrizu asta fiind giobul lui(monteaza parbrize),cu parbrizul luat jos sper sa lucrez in voie :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata,le-am montat toate ,m-a tinut o jumatate de zi si e ca inainte,urmeaza sa ma duc la VOLVO sa-mi reseteze systemul si gata :yahoo:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0