St3faN80

Cat prinde max?

77 posts in this topic

Si cine conducea ?! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

EU NU, eu am fost doar fotograf  ;D. Masina are undeva pe la 560 cp si peste 700Nm. EU NU O POT STAPANI, am incercat dar nu pot merge drept cu ea  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai mergi mai incet, la 60km/h merge drept :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Usor de zis...greu de facut. Pana sa ma urc intr-o masina puternica traiam cu impresia ca stiu sa conduc.....dupa ce am incercat....am inceput sa caut pe net "scoala de pilotaj"  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Usor de zis...greu de facut. Pana sa ma urc intr-o masina puternica traiam cu impresia ca stiu sa conduc.....dupa ce am incercat....am inceput sa caut pe net "scoala de pilotaj"  ;D

te ajut eu cu scoala de pilotaj daca vrei  ;)

offtopic...masinuta e amg... v8... ce mai vrei mai mult de atat?

si sunt sigur ca sprintul a avut loc intr-un spatiu special amenajat cu traficul oprit... nu? :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stefan o masina cu multi cai nu o poti tine drept sau o masina cu tractiune fata+multi cai si fara LSD .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha ha, m-a facut un Audi A5 saptamana trecuta ca pe ultimul trabantist.... Stateam in coloana gata sa depasesc si unul in spate lipit de mine. Zic eu, stai frate ca-ti arat eu... Pe la 100 la ora, semnal intru in depasire, blana.... T 5 ul rupere, depasesc, pe la 140 ma dau in dreapta elegant, cu pedala blana evident si trece nenea cu A 5 pe linga mine de parca eu stateam pe loc. Motorul lui 3.0 TD, ce drac de cuplu are ala, ca m-a spart. E uite, asta nu mi-a placut. Tre urgent sa-i fac o resoftare, ceva gen, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau iti pui si tu "2.0D" pe spate, sa se minuneze aia pe care langa treci :D

Sau "1.6i"... Ce e mai mic posibil...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cai poate avea tot ca si tine...dar cuplul aproape dublu. Poate avea si ceva resoftare...

Similar am patit si eu cu un A8. Ne certam pe undeva pe la 160-180. In prima parcare unde l-am vazut am oprit sa-l intreb ce dracu are sub capota aia....Avea motor de 4,2l.... Am zis "saru`mana" si mi-am vazut de drum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cuplu dublu n-are de unde ca doar nu-i tractor... :D Oricum si XC ul meu are vreo 400 NM, deci nu e chiar putin dar m-a surprins oricum. Asta-i viata, vrei sa fii smecher iti iei un AMG ca cel prezentat de Parola si iti e groaza sa te dai cu el... ;)

Cai poate avea tot ca si tine...dar cuplul aproape dublu. Poate avea si ceva resoftare...

Similar am patit si eu cu un A8. Ne certam pe undeva pe la 160-180. In prima parcare unde l-am vazut am oprit sa-l intreb ce dracu are sub capota aia....Avea motor de 4,2l.... Am zis "saru`mana" si mi-am vazut de drum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dublu nu prea are cum..ai dreptate...dar oricum e motorul mai mare. Si marimea conteaza!  ;D

L.E. A ta e pe benzina, de unde ai 400nM ? T6 de 285hp are 400nM. Tu nu ai cum sa ai atata fara tunning.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"vrei sa fii smecher iti iei un AMG ca cel prezentat de Parola si iti e groaza sa te dai cu el..." Tipul care are masina chiar nu e smecher. Esta mecanic auto si mecanic de avioane usoare + aviator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sint sigur ca ai vazut ghilimelele de la smecher.... ;) Nu pun la indoiala calitatile de pilot si mecanic. Oricum un mecanic auto cu asemenea masina are ceva venituri nu gluma. Bravo lui  :D

"vrei sa fii smecher iti iei un AMG ca cel prezentat de Parola si iti e groaza sa te dai cu el..." Tipul care are masina chiar nu e smecher. Esta mecanic auto si mecanic de avioane usoare + aviator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cataline zi si tu 320Nm si 2.5T, T5 inseamna altceva, 260Cp @350 Nm . Eu cu 200 de cai si 400Nm tot am impresia ca stau pe loc cu XCul, este pur si simplu masina de dormit nu de alergat :D

Ca idee A5ul este din alt film 500Nm @240CP se traduce in 5.9 sec suta, deci joaca in alta liga .Daca e tunat tot nu are mult cuplu (e problema motorului de 3L ) nu poate trece de 600Nm pt ca nu exista cutie de viteze care sa reziste cuplului :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic:

"Eu cu 200 de cai si 400Nm tot am impresia ca stau pe loc cu XCul, este pur si simplu masina de dormit nu de alergat "

Ah ce as mai dormi eu in XC  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

De parca tu nu ai avea aceleasi scaune confortabile :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan cum adica nu exista cutie care sa reziste la 600 NM cuplu?  :-X

Masinile de 1000 NM (Mercedes s65 amg parca) ce cutii au?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tot in familie mai aproape de A5 exista RS6 @650Nm, Touareg R50 @650 Nm  DAR vad ca lumea nu observa un lucru, toate masinile care au cuplu din belsug nu au CV manuala, numai o automata rezista la asemenea cuplu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tre urgent sa-i fac o resoftare, ceva gen, etc.

I-auzi nenea ;D Cine zicea de mine ca nu ma potolesc ! ;D ;D ;D... Atentie la fumu' din convertizor  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic mare atentie la fumul de roti :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda.Nu vreau sa par rautacios  ca m-am bagat  cu un comentariu la clasa superioara S60.Atentez la o liniutza cu un T5 ;)

@Pt Kadudu : erau 2 chestiuni total diferite:

  1. viteza pe ceas este peste viteza  la roata  din considerentele mentionate de natura  de manufactura etc

  2. ce  gume ai avea ,chiar si de tractor ,pe ceas viteza la fel vei avea chiar daca "zbori".

Tehnic am incercat sa ma limitez asa fel incit sa nu creez confuzii si sa fiu pe intelesul tuturor.(am pomenit de B.I.O.S.  sa fiu mai pe inteels)

Ai dreptate cu VW ,parca erau pe Caravelle  din 1979 din cite imi aduc aminte, dar esti sigur ca era pe roata?!!In fine .

@pt Iulirx , nu stiam  si nu am calculat abaterea.

Relax, nu s-a suparat nimeni, esti bine venit aici. Tot ce ai zis tu am tradus si eu pe limba mea de doctor.

Nu doar pe Caravelle, ci pe VW bus in general, incepand de la primele modele, chiar si la Kubelwagen-ul folosit in al doilea razboi mondial de catre nazisti. Era un sistem simplist pe care l-a descoperit cand am schimbat prima oara rulmentul stanga fata la un astfel de microbuz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mere si la noi, tre sa ai adrenalina crescuta ca sa nu te gandesti la consecinte..., daar pe de alta parte (asta ca sa ma disculp) conduci un Volvo, nu un BMW.

Lasa ca BMW-urile nu mi se par cine stie ce toti cocalarii au ca da bine prin cartier

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultima fitza este Jaguar si Range Sport in care suna Salam&Gutza, asa ca BMW este fumat de mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now