Sign in to follow this  
Followers 0
adi_28

Spalare masina

7 posts in this topic

Salutare

Am o problema, pot zice destul de deranjanta........masina mea e neagra si dupa ce o spal trebuie sa o sterg de apa, altfel raman pete pe ea dupa ce se usuca.Problema este ca dupa ce am spalat-o si am sters-o de cateva ori se vede pe ea zgarieturi de alea subtiri, fine, dar muulte, ca si cum as fi spalat-o la perii.Acuma am sa ii fac un polish profesional sa o fac ca si noua, dar pe viitor, cu ce pot sterge masina sa nu mai ramana acele zgarieturi fine sau ce sa fac ca dupa uscare sa nu ramana patata?

PS: Mentionez ca pentru stergerea masinii folosesc o carpa moale, ca si pielea de caprioara, doar ca e sintetica, nu e piele naturala.

Sunt disperat, pot sa zic, eu mentin masina tot timpul curata si o spal destul de des, dar nu stiu cum sa fac sa nu o mai zgariu pe viitor

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca pielea de caprioara este cea mai indicata. Unde speli masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pielea de caprioara este cea mai indicata dar sunt de parere ca zgaraieturile astea fine de spalatorie sunt inevitabile,

masina fara nu prea vezi chiar si aproape noua de cateva luni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi eu o spal acasa....am curatator de ala cu presiune(danf) si cu spuma activa.Problema apara cand vreau sa sterg masina....atunci apar zgarieturile, din cauza stergerii masinii; daca nu sterg masina dupa ce o spal ,arata foarte urat cand se usca, raman pete muulte pe ea

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Incearca sa o stergi cu o piele mare de caprioara (e cam scumpa dar face banii).

  Nu sterge prin frecare ci prin plimbarea carpei peste suprafata caroseriei si tragerea acesteia de 2 colturi. Dupa ce strangi apa in acest fel, poti sterge prin frecare, dar repede, pana nu se depune praful iar pe masina.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se cheama "Blestemul masinii negre" :D Pe urmatoarea ia-o gri metalizat si ai rezolvat preoblema. E cea mai antijeg culoare posibila. :D

La modul serios, insa, e posibil ca masina sa fi fost revopsita? Ca, in acest caz, este foarte probabil ca lacul sa fie de proasta calitate.

Te poate edifica si unul care face polish profesional. Ei isi dau seama imediat de cat de bun este lacul.

In continuare, functie de cat de enervat esti de problema, dupa polisare o poti lacui din nou, la un vopsitor meserias, cu un lac bun si mai multe maini. Sau vezi ca exista acum folii de protectie foarte subtiri si transparente (practic nici nu iti poti da seama ca exista, decat la pipait, la marginea portiunii acoperite) concepute special cu scopul de a acoperi caroseria in zonele expuse bombardarii cu pietricele (capota, partea de jos a usilor, etc.). CUnosc un maniac care si-a acoperit toata masina cu astfel de folie si arata belea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina are vopseaua originala.Zgarieturile acelea fine au aparut dupa mai multe randuri de spalari/stergeri.De infoliat ar fi o idee super buna, dar oare cam la ce pret se ridica toata treaba, nu stii cumva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0