Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

sfc

caut volvo 740/760 tdi

17 posts in this topic

Stie cineva vreunul,dar in stare buna ?;am cautat pe net dar sunt de cacao,nu prea corespunde cu ceea ce se vede sau se scrie....

Ar fi OK daca ar fi caroseria in stare buna,ideal cu vopsea originala; cu motorul ma descurc eu,si bineinteles pretul sa fie pe masura,adica sa nu se sara ...calul... :) am fost sa vad unul..cerea pe el 2300 E ;dupa ce l-am vazut ar fi vrut sa mi-l dea si cu 1000. Un pret corect,daca e de vanzare...daca merita vazut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa te dezamagesc, dar la 2000E Volvo seria 7 fara sa ai ceva de facut la el nu cumperi... Fara sa bagi bani in el gasesti, dar la "pretul corect" de cel putin 4000E (760TDi). Poate ti se pare mult dar motoarele in conditii de exploatare normale merg 600.000 km .Cat despre vopsea originala..... Tablaria la ele este galvanizata deci nu inteleg de ce tii la vopsea... Volvo recomanda revopsire la 15ani, deci la un calcul simplu vezi ca cel mai tarziu fabricat in 90-91 tot slabe sanse sa aiba vopsea originala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tabla daca are vopseaua originala...inseamna ca n-a fost lovita...si asta e cel mai important la o masina ,ca restul (mecanica) se poate face .Stiu deja la mine in oras 2 cu vopsea originala(se vede unde o fost atinsa :) ) ,dar la unul a facut modificari la motor...a pus de bmw(nu stiu pe ce cutie)tot de 2400cmc,si celalalt nu e de vanzare.Cat despre pret nu se justifica un pret mai mare;daca se modifica taxa de prima inmatriculare prefer sa ajung la 2500 E la o masina de afara ca stiu ca in aia nu si-a bagat "meseriasul roman " surubelnita si ciocanul...:P Cat despre vopsit...prefer sa-l fac eu ...

Ar fi OK daca ar fi completa ,si cat de cat ingrijita; cu siguranta o sa gasesc...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca taxa de inmatriculare ramane tot o problema mare!!!!!!  >:(. Si eu am asteptat sa aduc un s60 de afara dar azi mi-au "taiat" astia elanul. Asa ca o sa cumpar din tara. Masina mea ai vazut-o? te intereseaza? Sincer daca nu o vand o duc la fier vechi ca nu am bani sa intretin doua....Daca esti interesat da-mi de veste....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozele le-am vazut...bine ar fi daca as vedea-o;ca asa arata si aia din Tg Mures ...pana am vazut-o.Si sa bat atata drum ...

Motorul a fost schimbat de pe benzina?Dupa cate am vazut e non turbo;asa a fost motorul sau ai scos turbina?

Vopseaua e originala sau a fost revopsita?

Cat despre taxa aia ...cunosc deja pe multi care au cumparat masini,si le-au lasat inmatriculate in tara lor,persoana plateste taxele acolo...:P,cu actele prin notar circula bine mersi....si cand s-o ieftini taxa...o s-o inmatriculeze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Nu a fost schimbat motorul, e al ei original. E diesel simplu. Eu nu l-am vopsit, nu ma pricep dar eu cred ca a fost vopsit de fostul proprietar (a fost al unui comandant de politie) pentru ca la chedere era vopsea peste, lucru de care ma indoiesc ca l-ar fi facut Volvo. Cat despre adus din afara faci cum vrei dar pune-ti problema daca il lovesti sau esti lovit ce faci??? E complicat cu actele si trebuie sa-l faci tu dupa care iti deconteaza facturile firma din afara la care e asigurat.

  E mi-am luat S60 de vre-o cateva zile si nu pot sa tin doua masini, daca nu o vand o duc la fier vechi (ne e vorba de intretine ci de asigurari, taxe, etc.... pe care nu vreau sa le platesc statului aiurea). Daca esti hotarat sa o cumperi ti-o dau cu 1000E si restul de descurci tu cu ea. M-am uitat si eu la preturi dar sunt peste 2000 la una care e 100% OK, inclusiv cele de dincolo. Daca ai bani sa mai faci tu cate ceva la ea e super ca ti-o faci asa cum vrei tu. Cauciucurile sunt bune (poate zici ca nu conteaza dar o pereche de cauciucuri e 7 milioane!!!!!), are si CD cu mp3 pe care il las in ea. Dar ti-am spus, trebuie vopsita pentru ca e sarita vopseaua de pe ea. Nu rugineste ca tabla e galvanizata dar e pacat de ea...... Cutia si motorul sun Ok, are geamuri electrice pe fata, oglinda soferului este electrica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niste poze mai recente ai? Cum arata masina acum?

Poti trimite niste poze prin e-mail?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa inteleg ca data de pe poze e din cauza ca n-ai setat corect data./.....

post-294-12877844680994_thumb.jpg

post-294-12877844680994_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, da sunt recente....., eu nu am aparat foto, nu am umblat la setari. Nici nu am observat data de acolo. Cred ca la aparat nu era data corecta. Unele sunt facute sambata si unele duminica cu aparate diferite..... Le-am facut pentru cineva de pe forum care le-a cerut. Trebuie sa fie si o filmare video cu motorul. Daca vrei eu iti mai fac poze dar dureaza doua-trei zile pana fac rost de un aparat. Oricum stii bine ca in poze arata mai bine ca in realitate  :D. Insist pe faptul ca masina trebuie vopsita chiar daca in poze nu se vede acest lucru. Iti spun asta pt. ca vreau sincer sa nu arunci banii (fie ei si 1000E). si chiar e masinuta care m-a facut pe mine fan VOLVO. :). Daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-as vrea sa ma faci sa merg pana in Deva doar sa o vad...

Inteleg ca in principiu masina e OK,si doar estetica lasa de dorit.N-as vrea sa fiu prea insistent dar si masina din TG Mures pe care am vazut-o,proprietarul a spus ca e ok dar era PUTREDA!!!nu stiu ce a facut cu ea... ???

Daca nu e cu suparare ...se poate ....cateva poze :) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omul ti-a trimis poze, ti-a spus ca sunt recente, si de ce mai are nevoie masina ca sa arate ok, daca tu vrei sa iti cumperi o masina, du-te si vezi cum arata. Deja se discuta pe thread-ul asta mult mai mult decat e necesar. Tind sa cred ca oamenii care se inregistreaza aici NU sunt tzepari, iar daca (in cazul nefericit) ar fi, a doua zi nu mai au cont si nici dreptul de a se mai inregistra.

Concluziile - la banii la care se vinde masina si dupa cum arata, parerea mea e ca merita sa faci un drum. Intr-o zi esti si acolo si inapoi, deci chiar nu cred ca ar fi o problema pentru cineva care CHIAR isi doreste un Volvo.

Eu am vorbit la telefon cu budulan, chiar am vazut aici in Bucuresti o masina pentru el, si a venit din Deva pana aici riscand sa se intoarca inapoi cu mana goala.

Nu iau apararea nimanui si incerc sa nu ma bag ca musca in lapte dar deja eu nu ti-as mai fi vandut-o la cum ai formulat acel "sa ma faci sa merg pana in Deva doar sa o vad" :)

...parerea mea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te referi la aia din Mures era...exact ca o dacie...

Daca-mi dai un nr de tel (pe mail)vorbim mai pe indelete,ce zici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

numarul meu este si in postul de vanzare volvo. 0788.251.809 sau 0742.678.475

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu de vanzare un volvo 740 diesel,care a avut motor pe benzina initial,iar acum are motor de de 2400 cmc de vw fara turbo.as pune poze cu ea dar nu stiu cum...daca e cineva interesat trimiteti-mi un mail la seby_lisky@yahoo.com si va trimit la randul meu poze si informatii despre masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites