Sign in to follow this  
Followers 0
Guest airwave88

Cumparare S80

8 posts in this topic

Salutare,

De vreo doua luni am intrat pe "turnanta" pentru schimbarea masinii. Momentan, batalia e intre:

- Volvo S80 "Black Edition", benzina, 2.4, 170 CP, 2005, 90.000 km, un singur proprietar.

- BMW 525d E39, diesel, 2.5, 163 CP, 2003, 110.000 km, doi proprietari.

Diferenta de pret intre ele e de aproximativ 2000 de euro in favoarea BMW-ului. Volvo e ceva mai ieftin de asigurat, vreo 300 de euro in minus pe an.

Intrebarea mea (probabil fara sens, dat fiind profilul forumului, dar merita incercata) ar fi: de ce sa aleg S80?

Ma intereseaza in special informatii referitoare la fiabilitatea pe termen mediu si lung (masina avind deja patru ani si eu intentionind sa o tin inca vreo patru). Cam ce ar trebui schimbat "preventiv" la S80 pentru varsta si kilometrii de fata? Cam care ar fi costurile de intretinere? Nu ma astept sa fac revizii cu 100 EUR, nu ma astept sa consume "cinci la suta", daca vroiam asa ceva, luam Clio sau Logan (fara rautate la adresa posesorilor, poate sunt masini bune, dar nu asta caut eu).

Multumesc anticipat.

PS: nelocuind in Romania, "taxa Tariceanu" nu ma afecteaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu personal am un S80 cu motorul D5 si sunt Foarte Foarte multumit de aceasta masina , ca fiabilitate este o masina fiabila si mie personal mi se pare mai legata masina decat un 525 cu 2 ani mai batrana , acum conteaza si cine a condus masinile si pe unde ...

Eu recunosc si faptul ca sunt bolnav de sindromu volvo lover dar asta e ... per total amandoua sunt masini bune dar S80 Black edition este o masina deosebita si inca o chestie 525D din 2003 vezi cam peste tot ... pe cand Volvo S80 black edition... La costuri de intretinere cred ca sunt la fel .

Asteapta si alte pareri de la persoana cu S80 benzinar 2.4 sa vezi parerile lor...

Mentionez din nou ca eu sunt bolnav !

Share this post


Link to post
Share on other sites

PAI :

- daca vii in Romania cu BMW-ul te vei amesteca cu gramada de ciori negre din fabrica, " care are BMW , ca ei e jmecheri " .... asta fiind gluma mai mult sau mai putin.

- revenind, pana la Volvo, am am avut mai multe marci, dar nici una dintre ele nu mi-a generat sentimentul de siguranta/confort/performanta/pasiune pe care mi-l starneste Volvo.

- Volvo este o masina care, indiferent de varsta ei, confera posesorului o particularitate distincta intre ceilalti participanti la trafic, si de ce nu, o indicatie catre statutul social dobandit sau aspirat de catre posesor.

- in ceea ce priveste costurile de intretinere sunt rezonabile comparativ cu alte marci, dar , asemeni unei femei, trebuie sa-i acorzi toata atentia, sa o faci sa se simta "iubita", sa fii atent la nevoile ei, si eaiti va fi un companion de incredere.

Enjoy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.

Chestia care ma ingrijoreaza vizavi de BMW e ca, traditional vorbind, sunt masini "alergate", pentru ca permit. Nu cred sa ajung sa vad vreodata un S80 sau MB S-Klasse sau Jaguar S-Type plecind cu "scart" de la semafor, pe cand chestia asta e relativ frecventa la BMW-uri, lucru care se traduce in uzura masinii.

Momentan, criteriile in comparatia S80 vs 525d sunt cam asa:

Pro S80:

- km mai putini, doi ani mai tanara decat BMW-ul

- motor pe benzina, aspirat natural, deci (teoretic) mai putine lucruri care pot crapa

- un singur proprietar, care o vinde ca sa isi ia alt S80 (modelul nou)

- mai ieftin de asigurat

Pro 525d:

- retea de service mai buna pentru BMW

- mai usor de vandut

- mai ieftin de cumparat

Ca dotari sunt aproximativ egale, la BMW e si un set de jenti + cauciucuri de iarna bonus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da la chestia cu alergatu sunt de acord ... Eu am posibilitatea sa iti verific daca masina a fost vro data acidentata ( am prieteni multi si rude in politie care pot face asta cu usurinta , inclusiv amenzi daca imi zici nr de imatriculare care l-a purtat masina ) in rest ... te poti duce cu amandoua la un service de incredere sa iti faca niste teste ... un test de rezonanta sa vezi daca au avut vro lovitura nedeclarata la politie . In rest amandoua sunt masini bune ... cu toate ca ai dreptate ... cu cat e mai simplu motoru cu atat probabilitatea sa crape ceva e mai mica pentru ca sunt mai putine piese .

Sfatu meu sa te gandesti bine inainte sa alegi o masina . In acest domeniu un pret mic de regula reprezinta ca ceva e neregula , mai putin la volvo pentru simplu motiv ca populatia romana nu are mintea destul de deschisa pt o astfel de masina ... ei avand gandire de turma ... bmw , audi , opel si mercedes .

Eu de unu am mers si cu un A6 din generatie 2005 penultimu model si nu se compara cu un volvo S80 in aceleasi conditi si motorizari asemanatoare ( la a6 erau la fel de multi " greieri " ca la meganul meu din 2006 care cu toti stim ca e 80% plastic ) Bmw urile poti avea noroc sa nimeresti una nealergata caz in care e foarte bine si nu vei avea probleme de nici o culoare cu ea ...dar avand in vedere ca marea majoritate de oameni carora le place sa alerge pe drumuri aleg un Bmw este mica sansa , pe cand la volvo ...e mare sansa sa fi fost condusa de un om cu studi superioare si care prefera confortul si luxul inaintea vitezei ca pana la urma ca mergi cu 200 sau cu 100 tot acolo ajungi .

Eu as alege volvo ul daca amandoua masinile ar fi in perfecta stare ! Sincer garantez ca nu vei regreta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care e diferenta intre Volvo s80 si Volvo s80 Black Edition?

Scz de off-topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nivelu de echipare in mare parte ( black edition e cam full option ) Jantele care din fabrica vin decat pe black edition ( stopurile sunt au in ele aranjate altfel becurile daca nu ma insel )

Sa ma corecteze cineva daca gresesc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

- un singur proprietar, care o vinde ca sa isi ia alt S80 (modelul nou)

Doar din mentiunea asta ar trebui sa iti dai seama ca VOLVO inseamna altceva . Propietarul actual cumpara aceeasi masina , ba chiar si acelasi model , chiar daca e cel nou  ;) , deci e ceva in "neregula"  :D . VOLVO , FOR LIFE .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0