Midnight Caller

M-am apucat de vopsit

37 posts in this topic

Nota 10 pentru lucrare! Ma apuc si eu de treaba asta...

Faruri bifocale cu insertii negre la 300 si ceva RON bucata....Tu unde ai gasit lampi de semnal? Cele de 250RON?

thx,

M

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Unde bifocale cu insertii negre la 300RON ? ;D Chiar sunt curios, ca la REMCO stiu ca erau 380RON. Au sticla sau plastic pe post de "geam" ?

    Semnalele cu 250RON bucata cel mai sigur la Volvo gasesti. Am zis un pretz orientativ, sigur e mai mult  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bifocale la 340RON...de la un prieten...nu le-am vazut inca, nu stiu daca sunt black sau nu, defapt nici nu stiu inca pentru care sa optez avand in vedere ca s-ar putea sa nu gasesc lampile pe negru....uite aici am gasit niste lampi cu 41 usd bucata dar nu par pe negru...http://www.partsforvolvosonline.com/product_info.php?cPath=515_671_679_686&products_id=3922

Stii cumva ce coduri sunt farurile pe care tocmai ti le-ai pus?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nope, nu sunt pe negru semnalele acelea...

Codurile pt. bifocalele negre le-am pus mi se pare chiar pe forum. Oricum, iata-le din nou :

30865994/30865995 2000-2002

30899678/30899679 2000-2002

30899878/30899879 2003-  (presupun ca astea sunt cele cu inele cromate in interior)

Primul cod este pentru far stang iar al doilea este pentru far drept (cum stai in masina).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai idee de ce sunt doua coduri diferite pentru anii 2000-2002?

Cumva unele sunt cu insertia neagra si celelalte nu?

Stii cumva care cum e?

Ma gandesc ca poate imi iau farurile cu insertii albe si nu stiu exact care este codul.

Mersi,

M

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neata , si vreau sa imi pun faurui noi pe s40 1998 , le am cumparat de aici

http://www.koebergenautos.nl/index.php?id=parts&fabricant=142&type=1659

din cate am vazut pe net aici sunt cele mai ieftine am platit 266,26 inclusiv tva pe faruri si pe semnale e acelasi pret si pentru cele crom si negre ,fata de 400 500 cat am vazut pe alte situri cred ca se merita , ei sunt in olanda nu stiu sigur daca transporta si in RO dar daca sunteti interesati as putea sa intreb ,

Eu stau cu ele in portbagaj  deoarece cunostiintele mele nu sunt chiar atat de vaste incat sa leg patru cabluri  ;D inca caut stekerul acela de conctare cu patru papuci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ce scrie pe sticla, daca scrie TYC sau DEPO, din RO le poti lua la 100EUR/buc farurile si la 30Eur/buc semnalele

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bine ca ai de unde sa le cumperi in RO \ eu le am luat de la mine din NL si am dat tot cat dai in Ro ;)

apropo ai gasit schema aia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi ,dupa trei electricieni si foarte multe expicatii cum ca e alt sistem si nu merge masurat la infinit cu lampa de control fiecare cablu de zeci de ori a gasit ca era una din sigurante arse in cutia de plastic cea de la motor, azi in sfarsit la ora 18.30 a fost gata masina,faruri montate semnale, merg dar nu cum as fi vrut adica aceeasi problema faza scurta ,aza lunga separat, problema acum e motorasul de reglaj , nu se potriveste domne intra in lacasul lui dar e scurt >:( maine ma duc sa caut motorase deja fost la volvo au zis ca ei nu au vandut asa ceva nici o data  :( am gasit pe net o adresa de unde au cumparat si alti dar nu se specifica care din ele au cumparat modeul nou sau cel vechi,  ,poze cat de curand  ;D

intrebare: aveti idee ce nr de cod are motorasul acela? sa stiu cand il comand ce o sa comand .

Mersi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Nu stiu ce fel de electricieni erau aceia care nu stiau sa masoare intre doua fire cand puneai comutatorul pe pozitii, faza lunga sau faza scurta, dar tare mi-ar fi frica sa mai trec pe la ei  :o

    Cum adica sa nu le poti masura la infinit ? Si nu se masoara cu lampa de control ci cu multimetrul ! Ma rog... de gustibus !

    Chestia cu faza scurta + faza lunga s-ar putea sa poata fi rezolvata prin schimbarea unui releu, insa atentie, instalatia electrica a fost facuta pentru faze separate, deci vezi sa nu-ti dai foc la masina ! ;D

    Cu motorasul de reglaj... eh asta am omis sa-ti spun ca nu se potrivesc. Eu am avut marele noroc sa imi "doneze" cel de la care am luat farurile negre si un motoras "model nou". L-am masurat, am dat filet in centrul tijei motorasului vechi. Am luat un surub cu filet potrivit, am pus in capul lui o bila de Poxilina, pe care am lasat-o sa se intareasca si apoi am format-o la polizor pe forma capului tijei celeilalte. Problem solved ! ;D

    Noi nu prea te sfatuiesc sa iei, aici in RO se gasesc DOAR originale VOLVO (facute de HELLA) si sunt cam 150EUR unul. Atentie, daca le adaptezi pe cele vechi, sa strangi papucii din mufa care intra in ele pentru ca e mai larga (facuta pt. modelul "vechi") si o sa ti se flencane in motoras, iar tu degeaba dai de rotitza de reglaj ca ele n-o sa faca contact si n-o sa-ti ajusteze nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ms NIght  ;D sa nu ziceti voi ca Romanul nu e inventiv , Night am venit la calculator doar sa scriu acealasi lucru care l ai scris si tu  ;D noroc cu cutia de scule , ma uitam eu asa la motoras si la cel manual hmmmm am2 aceleasi capete unu mai scurt ,cum il fac pe asta mai mare , am luat un surub l am bagat in bila aia si intra si chiar sta de minune acolo  ;D acum imi trebui surubul cu capul potrivit da il gasesc maine  ;D

Faza e ca mi au anulat un fir de la pozitie si lau tras parca la faza scurta , gata garantia la faruri asta e da macar merg ,si alta faza au luat toate sigurantele la rand de nu stiu cate ori toate bune ,tot nu e curent domne pe fir ,,,, am luat si eu capacul de la sigurante sa ma uit pe el si citesc [lamp] aha si asta e de la far numai ca e patrata si acoperita cu plastic , ma uit mai bine ARSA ARSA DOMNE , a luat omu 2 fire 2 paupuci introduse si uite cum in 15 min treaba gata , afurisitele de sigurante ,una singura a dat atata bataie de cap , e mai treaba rezolvata ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now