Sign in to follow this  
Followers 0
volvo

se pot inlocui doar bucsele de la bratul inferior de pe fata?

13 posts in this topic

salutare!

am fost la un bosch car service si mi-au spus ca trebuie sa inlocuiesc bucsele de la bratele inferioare de pe fata. Am vrut sa le si comand, insa au spus ca e  o problema delicata intrucat de cele mai multe ori cand se incearca inlocuirea bucselor, bratele se crapa, iar ei nu-si asuma aceasta responsabilitate, si de aceea trebuie sa cumpar bratul cu totul. problema e ca o bucsa anterioara si una posterioara sunt pana in 250 lei, iar un brat echipat e aproape 1000 lei.

Voi ce siti?

Ce parere aveti?

Se pot schimba doar bucele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu le-am comandat de la Alex si le-au schimbat mecanicii fara sa mai crape nimic. Normal ca e mai dificil sa folosesti menghina si dalta in locul unor chei fixe...Daca cel care le-a proiectat le da ca piese de schimb, cum dracu zic aia ca pot crapa? Numai daca nu cumva or fi ciobani si nu stiu decat sa "crape" lucrurile...

Comanda linistit si dute la alt atelier auto unde sunt si mecanici....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu le-am schimbat si nu sa crepat nimic daca e mecanic si are tot ce ii trebuie in dotare asa ca da-i inainte cu tupeu :D si schimbale nu te lasa pacalit de cei care vor sa stoarca bani de pe noi pt. simplu fapt ca avem VOLVO si "sunt piesele scumpe la masinile astea" zic uni :dreams:

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar voiam sa mai intreb: pe fata, cate brate sunt pe o parte?

doua pe o parte sau unul singur?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat de 2 ori bucsele din fata si o data bucsele din spate. N-a crapat nimic.

Cumpara-le de pe net de la partsforvolvosonline.com. Pe mine m-au costat cu transport cu tot 60 de euro tot setul (4 bucse) si calitatea e foarte buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-am schimbat la un prieten care e mecanic. A durat o ora toata afacerea. Ai grija, insa, atunci cand iti scoate bratul sa nu traga de butuc prea tare spre exterior ca exista riscul de a-ti scoate planetara din tripoda si atunci e cam albastra treaba.

Dupa ce schimbi bucsele e de preferat sa faci un reglaj al geometriei rotilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am schimbat doar bucsile.

Deci se poate...fara a crapa nimic daca exista putina atentie.

Dar baga de mare seama ce a spus kadudu cu planetara.

Iar la treaba cu bascula noua echipata, e echipata doar cu bucsi, nu si cu pivot asa ca nu prea merita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce pacat ca s-a deschis acest post d-abea acum.. Cand am schimbat bucsile, mi-au miscat planetara si nu au mai fixat-o cum trebuie, nu am idee ce s-a intamplat, doar ca.. a trebuit sa o schimbe!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate cei de la Bosch vor sa dea cu ciocanu in ele ca "ciobenii" :violent1:. E evident ca se pot schimba doar bucsile, insa fiind presate in locul lor de pe brat, un adevarat mecanic va folosi o presă pt a le scoate pe cele vechi ÅŸi pt a le monta la locul lor pe cele noi, iar toată operaÅ£iunea nu durează mai mult de câteva minute. Ce durează mai mult este demontarea ÅŸi montarea pe masină a braÅ£elor.

Åži la fel ca ÅŸi ceilalÅ£i de mai înainte ÅŸi eu le-am schimbat ÅŸi deci nu vorbesc din auzite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu le-am schimbat, dar inainte de a se deschide acest topic si am scos planetarele din tripode  ;D, dreapta o data si stanga de 2 ori  ;). Schimbat bucsi, cam 1 ora jumate, bagat planetare la loc, jumatate de zi  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0