Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Nelu

Elemente de siguranta

22 posts in this topic

De ce ai demontat barile?

Le-am demontat, pentru vopsit. Mi-am asumat riscul de a locui pe strada cu cea mai mare criminalitate din oras, favorizata de factori ca cea mai mare densitate a populatiei si limita dintre doua cartiere. Asa, in mai putin de un an de zile m-am ales cu 4 daune in parcarea blocului, ultima data am gasit masina zgariata cu cheia pe toata partea stanga si pe spoilerul fata, totodata, si cu o carte de vizita pe geamul soferului, adica o flegma.

La toata fericirea asta, mi s-a mai adaugat una: cei de la vopsitorie, mi-au vopsit-o acuma cu alb perlat, nu cu nuanta originala de gheata solida. Avand in vedere ca usa si aripa mi-au mai fost vopsite tot datorita acelei cunostinte care imi lasa carti de vizita pe geam, nu stiu ce sa fac, sa ma duc cu ia sa o revopsesc din nou in culoarea originala? Stau asa si ma gandesc ca din fabrica a avut 7 straturi de vopsea si 2 de lac. Apoi la prima revopsire s-au mai adaugat 2 straturi de vopsea si 2 straturi de lac. Acuma, deasemenea s-au mai adaugat 2 straturi de vopsea perlata si 2 straturi de lac. In total 11 straturi de vopsea si 6 straturi de lac. Daca o revopsesc, vor fi 13 straturi de vopsea si 8 de lac! Un total 21 de straturi! Chiar ca sunt intr-o dilema!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

@Nelu

Cel putin straturile de lac nu trebuie sa le mai pui la socoteala........au fost slefuite cand au fost matuite pentru vopsit respectivele piese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

@Nelu

Cel putin straturile de lac nu trebuie sa le mai pui la socoteala........au fost slefuite cand au fost matuite pentru vopsit respectivele piese.

Multumesc pentru informatie, nu stiam asta. Asa se refac calculele: inseamna ca mai am 3 revopsiri pana la situatia constatata eronat de catre mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum trebuie sa schimbi talonul cu masa proprie a masinii rectificata  ;D

Serios acum, imi pare rau de ce ai patit, dar eu in locul tau mai astept 1 an si daca lucrurile se repeta, atunci o vopsesti oricum, in nuanta dorita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nelu..masina cere un garaj!Eu am lasat cateva ore masina in fata garajului, si toata bara din spate a fost ,"mazgalita" cu un obiect ascutit... ::).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nelu... masina cere un garaj!

        Asta ar fi solutia ideala, pentru a proteja masina de intemperii.

        De infractori, masinile se protejeaza doar bagandu-i pe acestia in arest si apoi in penitenciar. Din pacate, asta este un pic mai greu pentru ca nu este usor sa probezi o infractiune de distrugere, chiar daca ai un cerc de banuiti, nu ai probe directe ca martori oculari sau inregistrari video. In plus, in cazul infractiunii de distrugere, partile se pot impaca sau partea vatamata isi poate retrage plangerea si astfel autorul infractunii, nu mai raspunde penal. Adica, daca nu ar fi asa, autorul infractiunii ar fi devenit infractor si ar avea cazier dupa ce ar fi fost condamnat, nu acelas om onorabil ca in cazul in care l-ar determina pe pagubit sa se impace cu el sau sa-si retraga plangerea depusa. Toate astea, duc la repetarea micii criminalitati si la inmultirea victimelor la un nivel la care oamenii considera ca este normal sa li se zgaraie masina.

        Locuiesc intr-un bloc cu 66 de apartamente si cel putin jumatate din masini sunt zgariate sau li s-au fortat sistemele de inchidere ori s-a furat din ele, la una chiar i-a spart luneta din razbunare. Cunosc cazul unui vecin de palier caruia i s-a furat bunuri din portbagaj, acesta nu a depus plangere dar, infractorii au fost prinsi de catre politisti, i-au recuperat bunurile si i le-au adus acasa. Pentru ca in cazul furtului cercetarea se face de catre organele de politie din oficiu, fara a fi nevoie de vreo plangere prealabila a partii vatamate autorii au primit cel putin o amenda penala. Acuma, dupa noul Cod penal in cazul furtului simplu (de exemplu furtul din masina ramasa/uitata deschisa), partile se vor putea impaca sau partea vatamata isi va putea retrage plangerea si hotul va ramane tot nepedepsit. Si in celalalt caz de distrugere a lunetei autorul a fost descoperit ca fiind fostul prieten al detinatoarei masinii care, ma gandesc ca si-a retas si ea plangarea dupa sau inainte de a-si recupera prejudiciul.

        Spre deosebire de cei care considera aceasta situatie normala, eu o consider ca o situatie de nesiguranta si am vorbit in mare parte cu vecinii din bloc care au masini sa punem fiecare cate 100 lei pentru achizitionarea unui sistem de supraveghere video cu camere in infrarosu dar, am avut unele surprize neplacute si am renuntat, am ramas numai la cascoul meu ful, fara fransiza, chiar daca ma doare sa stiu ca masina a ramas la fel de vulnerabila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nelu, din cunostintele mele in materie de drept (precare, recunosc) in Romania nu se pot considera probe inregistrarile video.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nelu, din cunostintele mele in materie de drept (precare, recunosc) in Romania nu se pot considera probe inregistrarile video.

In cazul in care inregistrarile au fost facute de camerele de supraveghere ale unui subsistem de televiziune cu circuit inchis instalat de o societate licentiata in domeniu, se schimba lucrurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum definesti "licentiata"? Nu doresc sa intru in polemica cu tine, sunt curios doar. Daca imi poti da si niste referiri cu paragrafele ce reglementeaza acest lucru, iti raman recunoscator.

Este o disputa personala intre mine si o alta persoana  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica are atestat eliberat de autoritati sa monteze sisteme de supraveghere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si este acceptata ca proba in instanta???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca obiectivul esta anuntat ca este supravegheat da! Daca insa tu il filmezi pe unul fara sa ai acordul lui (deci implicit nu intr-un obiectiv anuntat ca supravegheat) depinde de cum reuseste avocatul sa iti accepte proba in instanta. Daca gravitatea faptei este mare, se mai accepta.

Spre exemplu asisti martor involuntar la un eveniment si il inregistrezi. Se poate accepta ca si proba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca gravitatea faptei este mare, se mai accepta.

parola, daca vrei, iti aduc argumente clare in care nu se accepta! Vorbim aici de niste zgarieturi pe masina, nu de crima.

Si nici la crima daca stau sa ma gandesc la niste spete...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar nu trebuie sa-mi aduci mie argumente ca nu sunt "instanta de judecata"  ;) Ti-am spus doar ca sunt situatii cand se accepta, nu am spus ca IN TOATE SITUATIILE SE ACCEPTA! Cred ca m-am exprimat corect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa inteleg ca atunci ar trebui sa ne facem singuri dreptate? Adica punem sistemul de supraveghere, depistam faptasul , si apoi ...sa vedem ce masina are? ::)

Pacat ca se "poate" ajunge aici. Ca de obicei, pe la noi se incearca "tratarea" problemei si nu "prevenirea".Lipsa de cultura si civilizatie, a dus la aparitia unor "creaturi" pentru care tot ceea ce e moral ...dauneaza grav ...lor.

Si asta  se poate vedea in fiecare zi oriunde in tara asta. Ce e mai grav, sentimentul meu e ca se incurajeaza parca prostia.Nu conteaza cum e...dar sa fie multa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum definesti "licentiata"? Nu doresc sa intru in polemica cu tine, sunt curios doar. Daca imi poti da si niste referiri cu paragrafele ce reglementeaza acest lucru, iti raman recunoscator.

Legea nr. 333/2003 modificata prin Legea nr. 9/2007 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor

Art. 20 (2) Societatile specialitate de paza si protectie functioneaza in baza licentei eliberate de Inspectoratul General al Politiei Romane...

(5) Prin servicii de paza se intelege:

B) paza proprietatii impotriva furturilor, a distrugerilor, incendiilor, precum si a altor actiuni producatoare de pagube materiale;

Art. 28 (5) In sensul prezentei legi, prin sistem de alarmare impotriva efractiei se intelege ansamblul de echipamente electronice compus din: centrala de comanda si semnalizare optica si acustica, detectoare de prezenta, antisoc si acustice, control de acces si televiziune cu circiut inchis cu posibilitati de inregistrare si stocare a imaginilor si datelor, de natura sa acorde o protectie corespunzatoare obiectivelor si persoanelor.

P.S. Daca este ceva prevazut de vreo lege, nu se pune problema sa nu fie admis ca proba in vreo instanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de clarificari.

Cred ca in situatia asta mai bine faceti contract cu o firma de securitate si atunci monteaza ei 1-2 camere de supraveghere si au si licenta eliberata de IGPR. Nu stiu costurile dar poate este mai avantajos.

Multa bafta si tine-ne la curent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Victor, ne-ar trebui minim 4 camere infrarosu cu rezolutie care sa poata ajuta la identificarea persoanelor dupa trasaturile fizice la o distanta de pana la 25 metri, cu transmitere radio la un mediu de stocare pe care l-am fi pus la etajul 10 in sediul asociatiei de proprietari.

Am discutat in luna februarie a.c. cu administratorul unei astfel de firme, atunci cea mai ieftina camera ar fi costat 800 lei, un mediu de stocare mai ieftin, iar manopera, simbolica.

Deocamdata, am renuntat la proiectul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai atunci o camera cu rezolutie mai buna, conectata la calculator, identifici faptasul si pe urma... Dar eu sunt putin mai radical  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0