Guest gelu

Vreau sa-mi cumpar un V40

14 posts in this topic

Salut tuturor

Vreau sa-mi cumpar un V40 din 2000, pe benzina 1800cmc la 130000-150000 Km din Germania. Ce parere aveti de V40 sunt fiabile, sunt ok la aceasta vechime? Cam cat rezista un motor pana incep problemele mai serioase?

Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine-ai venit !

Eu am un V40 din 2000, motor 1600cmc si l-am luat anul trecut cu 171.000km. Acum am 181.000km si nu am schimbat nimic la motor (exceptie un variator de distributie care era stricat de cand am luat masina). In rest am mai schimbat o bieleta antiruliu (1 milion) care cred ca nu mai fusese schimbata niciodata.

Mai departe trebuie sa te descurci cu taxa de prima inmatriculare. Eu zic sa iti iei :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un S40 din 2000 1800cm3.

L-am luat la 125000 si am 150000.

Nu am schimbat nimic altceva decat filtre si o bieleta antiruliu (700.000).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci pentru pareri!

Ce ziceti de pret aproximativ 6500 euro in Germania?

Referitor la taxa de prima inmatriculare am inteles ca pentru V40 1800 cmc din 2000, euro3  este 5460.8 RON nu stiu cu sau fara TVA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da...cam atat e taxa...dar cine stie pls cat mai sta taxa asta in halul cum e acum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai adunand banii de taxa iesi la 8200Eur. Iar la banii astia o poti lua din Romania, fara sa te mai deranjezi sa mergi pana in Germania... sincer !

Share this post


Link to post
Share on other sites

pererea mea e ca una adusa din afara e mai buna ca una umblata pe drumurile de aici, plus ca service-ul cred ca e mai bun acolo, mai ales daca are si carte service, nu-i asa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca are carte de service lucrurile stau altfel. Si "mai buna" nu poate fi decat din punct de vedere al trenului de rulare, motorul si cutia nu prea au de suferit de pe urma gropilor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

cam asa e.

Referitor la caroserie am inteles ca Volvo nu rugineste. E facuta din tabla galvanizata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yep... Eu am vopseaua sarita in diverse parti de cel putin un an si nu a prins pic de rugina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca are carte de service lucrurile stau altfel. Si "mai buna" nu poate fi decat din punct de vedere al trenului de rulare, motorul si cutia nu prea au de suferit de pe urma gropilor...

Nu vreau sa fiu Gica Contra, dar:

tampoanele motorului+cutiei sigur au de suferit. Si nu-s chiar ieftine.

de la gropi apar tot felul de "balanganeli" ale unor piese care cred ca duc la uzuri mai rapide ale bucselor ...

Na, zic si eu, poate gresesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yep... Eu am vopseaua sarita in diverse parti de cel putin un an si nu a prins pic de rugina...

Nici nu va rugini...

Am citit undeva(nu ma intrebati unde,era acum ceva ani)ca volvo pune pe masini tabla galvanizata(zincata) tocmai pentru a preveni fenomenul

Acolo era o explicatie ceva de genul:suedezii de la volvo,avand marea langa tarisoara lor,si automat concentratia de sare si alte chestii ridicata,folosesc tabla galvanizata pe masini...

Pe atunci nu detineam un Volvo,in schimb cumparam si vindeam diferite soiuri de tabla,si chiar ma gandeam ce Trump iese din mine daca ii prind pe suedezi cu un contract  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am deja peste 20.000 km si in afara de revizie (700 ron) nu am pus nimic pe ea. Super masina si f. placuta la condus. Bafta !!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Referitor la taxa de prima inmatriculare am inteles ca pentru V40 1800 cmc din 2000, euro3  este 5460.8 RON nu stiu cu sau fara TVA.

Ar trebui sa va hotarati mai repede pt ca sunt sanse mari ca sa se schimbe taxa in luna asta...iar pt Euro 3 am inteles ca va creste!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now