St3faN80

Bord S60

32 posts in this topic

Am un S60 din 2002 si afisaju care arata ceasu si temp nu se mai vede(aproape ca cu se mai vede:se vede slab de tot si nu complet)

Cine ma poate ajuta?trebuie schimbat sau se poate remedia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai incercat sa misti butonul reglaj intensitate lumini?se afla in zona intrerupatorului de lumini

Share this post


Link to post
Share on other sites

Butonul ala nu schimba decat intensitatea luminoasa a ceasurilor, nu si a afisajului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ars becul si eu am patit,schibal si s-a rezolvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai :D tragi inspe volan de rama de plastic din jurul cadranelor dupa ce iese desfaci cele 4 suruburi ce tin instrumentele de consola dupa care il inclini putin si schimbi becul cu pricina si s-a rezolvat.Spor la lucru ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare atentie insa sa nu scoti mufa din bord, sau daca o trebuie sa o scoti, mai intai deconecteaza acumulatorul pt ca altfel risti sa obtii eroarea cu SRS aibag....

Si apropo, daca tot veni vorba de becuri arse, eu cand am avut nevoie nu am gasit decat la Volvo, insa nu la magazie (nu aveau pe stoc) ci la un angajat dragut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Becurile de la afisajul display-urilor sunt becuri de bord normale de 1,2 W si costa in jur de 2 lei bucata. Cele de la afisajul ceasurilor sunt ceva mai speciale (au 3W), dar se pot inlocui fara probleme cu becuri de 1,2 W cu pretul unei iluminari ceva mai slabe, dar satisfacatoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi apare in bord:

ANTI-SKID SERVICE REQIRED

ce inseamna asta??  ??? ??? ???

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tre sa te duci la service sa vezi ce are ABS-ul sau DSTC-ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie imi apare acelasi mesaj cand iau cate o groapa sau ma urc pe borduri.Este un senzor care protejeaza deformarea pneului in cazul ca primesti o lovitura de la groapa etc. Da un google search pt anti skid si ai sa vezi mai bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde este senzorul ala bagat,ca eu cred ca nu-l am la S60 si as vrea sa-l montez si eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am montat doi senzori din aia, nu se mai deformeaza rotile acum doar se tocesc pe o parte si pot masura si rasucirea la mosor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine cum iau o groapa mai serioasa sau ma urc cu 2 roti pe bordura imediat se actioneaza senzorul.Am cauciucurile astea de aproape 2 ani si nu am nici o problema la deforari sau altele...Nu stiu unde se afla senzorul,cred ca undeva pe telescop la sfarsitul cursei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am montat doi senzori din aia, nu se mai deformeaza rotile acum doar se tocesc pe o parte si pot masura si rasucirea la mosor .

Tizule vreau si io bre,de unde ai luat senzorii :77:

Share this post


Link to post
Share on other sites
:hammer::laughing6::laughing9::laughing7:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tizule i-am luat de la dezgropari si sunt Plug&Play ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit si io!

Eu o sa-mi montez si pe fata si pe spate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca nu te-ai prins ca e mistocareala ? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mid de ce zici bre asa,ca io chiar am!

Misto sa ma faca Dumnezeu daca fac misto!!! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now