Guest budulan

Vibratie motor

10 posts in this topic

Am si eu o mica problema cu un Volvo S60 D5 Model 2005. Cateodata la relanti motorul "se zgaltie" iar in habitaclu se simte ca si cum masina are tendinta sa plece. Nu e in viteza. e la liber. Se misca oarecum ciudat cateodata tot motorul. La viteza (peste 10km/h) nu mai trepideaza de loc.Are cineva idee ce pote fi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca trepidatia e usoara... nicio problema... problema generala la diesel. Daca e mare... poate fi ceva mai grav (tampoanele de la motor sau... altceva).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahhh si ti-am zis sa treci cu el pe la mine dupa ce il cumperi. Rusinica ! Este cu cutie GearTronic sau manuala 5+1 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e trepidatie de diesel normala.... motorul nu trepideaza.....se misca cumva tot motorul...e oarecum ciudata si numai uneori face.... Problema este ca in Deva nu este service Volvo.As merge in alta parte daca stiu ca intr-adevar ca poate fi o problema. E cutie normala 5+1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce spui tu aici pare sa fie o problema generala la s60. Ce pot sa-ti recomand e sa-ti schimbi tampoanele de la motor.

Incepe cu cel de la cutia de viteze(vreo 200 ron), continua cu cel de sus de la motor daca e rupt doar (300 ron). Cel de la distributie e in jur de 250 ron si iti recomand cu caldura sa-l schimbi, vei simti diferenta. Ti-am lasat cireasa de pe tort la sfarsit: cele 2 tampoanee hidraulice de la motor ( unul e in fata ta chiar cum te uiti la motor si iese un furtun din el).Astea e obicei scapa ulei daca au uzuri , cel putin asa o sa-ti spuna majoritatea mecanicilor insa eu recomand sa le schimbi , mai ales pe cel din spatele motorului( e protejat de o bucata de tabla, daca te uiti atent il vezi) pentru ca pe ele se descarca toata forta cand masina merge. S-ar putea sa fie pur si simplu uzat cauciucul si sa fie prea moi. Fiind vorba de un motor diesel schimbarea lor ar putea fi rezolvarea problemelor tale.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai intai de toate ar fi bine sa te duci la un mecanic bun care sa faca o constatare .E f posibil sa nu trebuiasca sa le schimbi pe  toate.Nici n-ar avea rost parerea mea nu are cum sa fi cedat toate tampoanele :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am fost sa vad ce vibreaza pe acolo. Mi-au ridicat-o pe elevator si "au gasit problema".Doi suporti de la toba (inainte de cea finala) erau rupti. Au zis ca sigur aia e vibratia, suportii de la motor "par" a fi buni. Evident ca nu aveau aparat de sudura acolo asa ca am plecat prin oras de nebun sa caut un sudor.... Intr-un final am reusit sa gasesc unul dispus de un "ciubuc" care le-a sudat. I-am platit 30Ron, deci ok. Dar vibratia..... a ramas....tot asa, nici o diferenta.... In mod sigur trebuie sa o duc la un Service Volvo (care e departe de mine...) sa-mi spuna aia clar ce naiba are..... Vad ca mecanicii "de duzina" nici macar un diagnostic nu vor sa-mi dea....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te baza prea mult pe service-ul Volvo. Eu aveam o vibratie al 2000 rpm care disparea imediat si au dat vina tot pe tampoanele de la toba. M-am facut cu nervii (masina avea 4.000 de km) si pina au rezolvat-o am facut 4 drumuri la service adica 2000 de km in total. Plus ca nu au nimic pe stoc. Tot timpul aceeasi placa: "In 2 saptamini vin piesele".

Eu zic sa mai incerci la alt service in zona ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma s-a rezolvat problema. Culmea, era de la filtrul de aer!!! Acum mi se pare logic dar inainte am cautat tot in alta parte problema. Se pare ca "se ineca" la relanti. A fost filtrul imbacsit de praf, l-am schimbat la sugestia lui Claudiu (kadudu) si e ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur ca s-a rezolvat problema cu vibratia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now