adi_28

Eroare bec ars

33 posts in this topic

Buna poanta Andu .

Merci ;D ;D ;D, dar stiam ca merge si cu rezistenta!

Punand o rezistenta in sistem nu ajuti cu nimic, nu stabilizezi circuitul, un condensator insa de o anumita valoare poate ajuta ....... nu la S80 insa . :D

Dar s80 ce are?

Share this post


Link to post
Share on other sites

bun si atunci daca nu merge cu rezistenta cu un condensator ziceti ca ar merge ( de care condensator mai exact si unde trebuie montat) . dar sa intri in calculatorul masini nu merge sa-i dai delet la eroare

Share this post


Link to post
Share on other sites

bun si atunci daca nu merge cu rezistenta cu un condensator ziceti ca ar merge ( de care condensator mai exact si unde trebuie montat) . dar sa intri in calculatorul masini nu merge sa-i dai delet la eroare

Nu stiu ce voaloare trebuie sa aibe! Nu ai ce eroare sa stergi, acela este mesaj cu becul ars! Cand aprinzi luminile apare mesajul, cand le stingi dispare, pt ca becurile sunt monitorizate mereu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andule, solutia postata de tine poate ca functioneaza pe alte masini dar cu siguranta nu merge pe VOLVO. ti-o spun din proprie experienta si nu pot decat sa certific cele spuse de @BogdanG mai devreme.

exista, totusi, kituri xenon care au inclus un sistem electonic pentru a pacali eroarea. deci, ca sa scapi, cumperi un astfel de kit.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru a scapa de probleme si de alte tiganii iti trebuie o instalatie canbus pro, sau cel putin droserele. Poti incerca cu condensatori de 4700 micro farati /25v insa cum a spus si Bogdan este posibil sa nu functioneze.

PS: nu exista instalatii de xenon Philips, ai platit pe o eticheta, de doua ori mai mult decat facea instalatia :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca Gaby78 se refera la bec (Philips 35w, 6000k). Ce brand e instalatia xenon, Gabi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Razvan Philips nu face xenon aftermarket iar xenonul OEM Philips este cel mai prost din lumea asta.

@Andu, nu merge pt ca are modelul vechi de CEM iar acesta este greu de pacalit .

Rezolvarea (una din ele) este aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! recent am achizitionat si eu un Volvo S80 din 2001 , dar mie mi`a aratata eroarea de bec ars si la placuta de la nr de inmatriculare si la pozitie, erau arse si le`am innlocuit cu leduri SMD, si la interior la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now