Sign in to follow this  
Followers 0
Guest mariangoia

reglare ambreiaj

5 posts in this topic

nu stiu daca am ambreiajul reglat corect.

de exemplu pedala din ce am mai citit pe net trebuie sa aiba o cursa libera de aprox 3 cm.la mine cum apas un pic se aude cum ca deja lucreaza,cateodata se mai aude un scartait cand plec de pe loc cum ca ar patina,dar nu mereu.

am intrat pe sub masina si cred ca-mi curge ulei pe la palier,e posibil sa fi intrat ulei la discul de ambreiaj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Placa de presiune are niste arcuri pe ea. Daca s-au uzat... placa nu mai cupleaza corect si se simt trepidatii la ambreiere si debreiere. E posibil sa fie uzat si rulmentul de presiune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu daca am ambreiajul reglat corect.

de exemplu pedala din ce am mai citit pe net trebuie sa aiba o cursa libera de aprox 3 cm.la mine cum apas un pic se aude cum ca deja lucreaza,cateodata se mai aude un scartait cand plec de pe loc cum ca ar patina,dar nu mereu.

am intrat pe sub masina si cred ca-mi curge ulei pe la palier,e posibil sa fi intrat ulei la discul de ambreiaj?

placa de presiune slaba..uzata..ori ai strans prea tare cablul de ambreaj...oricum vezi unde prinde ambreajul...daca prinde aproape de podea este ok...daca prinde sus...schimbi discul daca apesi pedala si scartie..e placa..costa 2,4 mil...merita sa o schimbi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cea mai mare problema la schmbarea ambreajului nu sunt piesele in sine cat manopera. trebuie sa dai cutia de viteze jos :'(

Share this post


Link to post
Share on other sites

..se dau jos tobele, cardanul, se scoate carcasa ambreajului,...e de lucru...piesele nu sunt prea scumpe...40 lei rulmentul, 180 lei discul ,29 lei cablul ( astea noi) si intre 50-80 lei placa (de la dezmembrari) ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0