Sign in to follow this  
Followers 0
Catalin

mare atentie la ce semnati!

7 posts in this topic

Incep printr-o mica intimplare: acum un an, prin Albesti Paleologu ma opreste un echipaj de politie care imi cere sa semnez un proces verbal in calitate de martor (fara sa-mi expuna speta, cine - ce - cum - pentru ce). Deoarece nu fusesem martor la ce facuse omul, i-am spus politistului ca nu vreau sa semnez asa ceva. Asa mi s-a parut normal atunci. S-a uitat cam strimb si am plecat... :(

Zilele trecute, un colaborator la intrarea in comuna Independenta jud Galati, a depasit o caruta pe o linie continua. Omul are 70 de ani, avea 52 km/h iar caruta mergea cu 2 roti pe acostament si cu 2 roti pe carosabil. Si-a permis sa depasasca caruta, incalcand cu partea stinga linia continua. Mai incolo .... politia. Il opreste si ii comunica faptul ca depasirea carutei pe linie continua este interzisa. Omul se pierde cu firea, incearca sa-i explice ca are multi km cu masina, viteza nu avea (aveau si radar) si ii roaga sa-l inteleaga. Nu si nu. Opresc politistii o masina de GL drept martor, ala semneaza si pleaca. I-au luat carnetul... Ma intilnesc la citeva ore cu omul. Suparat nevoie mare.... Imi povesteste ce a patit. Ii spun ca dupa cunostintele mele, depasirea carutei este permisa cu incalcarea liniei continue, dar sa fie vizibilitate suficienta, fiind considerat un vehicol lent. El nu si nu, ca i-au luat permisul. Ii cer procesul verbal si stupoare..... Scria: Cutare, in timp ce se deplasa ......, a incalcat linia continua in timp ce depasea autoutilitara cu nr de GL (nici vorba de caruta) ....... motiv pentru care conform art.... etc etc. Il intreb: ce masina avea martorul? Spune - o dacie papuc... Ai citit procesul verbal? Nu, ca nu aveam ochelarii de-aproape. Deci, l-au facut ca la gradinita. Mai mult: mi-a spus omul meu ca i-au cerut martorului si acesta a semnat procesul verbal in ALB, inainte sa scrie ceva politistii in el.... Asa ca mare GRIJA ce semnati si ca victima dar si ca martor.... I-am recomandat sa faca o adresa catre seful politiei Galati si spre stiinta sefului Brigazii Rutiere Galati. Nu rezolva nimic, dar nemernicul ala poate mai are si alte plingeri si cineva se va sesiza... Apropo, mi-a spus ca in timpul cat a asteptat, au mai oprit 3 masini pentru acelasi motiv si le-au luat si celorlalti permisele... Din pacate unii traiesc inca in feudalism >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te mai mira ceva in tara asta :(

:machinegun: :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stai asa, PIUA, in PV ai rubrica de observatii, eu am placerea de a completa acea rubrica :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu cred ca politistul ala statea acolo la ciupeala. cred ca prietenul tau nu a sarit la cap si drept urmare a pierdut carnetul.

acuma sincer...am patit-o si eu mai demult cu unul d-asta langa slatina. nu am vrut sa-i dau nimic si pana la urma am scapat usor cu o amenda de centura. eu nu m-am luat in gura cu el ca sa nu-mi ia talonul masinii ca fostului meu volvo i se puteau gasi chichite. in ultimul timp nu am mai avut probleme cu ei...chiar m-am oprit de vreo doua ori sa le spun sa-i mai mendeze p-astia care merg cu proiectoarele aprinse, cand nu e ceata sau ca merg doar cu pozitiile aprinse, atunci cand ar trebui sa aiba faza scurta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu intelegi ca bietul om nici nu a citit procesul verbal? In mintea lui, a depasi o caruta este ilegal, mai ales cind spune organul. Cel mai trist este urmatorul scenariu: nu este un om de 70 de ani, suntem noi, vedem bine, stam bine la capitolul dreptate, etc. Am depasit o caruta.... Opreste nenorocitul o masina care-i semneaza procesul verbal in alb. (poate ca in timpul asta dam telefoane, ne interesam cum e cu caruta, ne scapa faza oricum...) Ordinarul completeaza procesul verbal ca in cazul de fata si ti-l da sa-l semnezi... Evident vociferari, nervi ... bai nene era caruta nu autoutilitara, etc etc. Omul legii spune: daca cel pe care l-ai depasit a semnat ca asa e, ai depasit o masina nu caruta, mai ajungi si pe la Socola ca ai inchipuiri. Nu iti ramane decat sa contesti procesul verbal, instanta, martori, timp, nervi, etc. Te poate face??? Dupa faza asta cred ca e posibil totul....

Pai stai asa, PIUA, in PV ai rubrica de observatii, eu am placerea de a completa acea rubrica :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bietul om a incercat orice.... bani, camasa de pe el, nimic.... nu si nu! La 70 de ani esti cit se poate de calm, nu te iei in gura, incerci sa rezolvi totul (ca deh pe vremuri multe se rezolvau) Cred ca individul acela ar vrea sa ajunga general si nu a aflat ca daca ridici multe permise nu poti ajunge general... Iti mai trebe niste chestii ... asa cred. Sau cine mai stie cum e in zilele astea? >:(

eu cred ca politistul ala statea acolo la ciupeala. cred ca prietenul tau nu a sarit la cap si drept urmare a pierdut carnetul.

acuma sincer...am patit-o si eu mai demult cu unul d-asta langa slatina. nu am vrut sa-i dau nimic si pana la urma am scapat usor cu o amenda de centura. eu nu m-am luat in gura cu el ca sa nu-mi ia talonul masinii ca fostului meu volvo i se puteau gasi chichite. in ultimul timp nu am mai avut probleme cu ei...chiar m-am oprit de vreo doua ori sa le spun sa-i mai mendeze p-astia care merg cu proiectoarele aprinse, cand nu e ceata sau ca merg doar cu pozitiile aprinse, atunci cand ar trebui sa aiba faza scurta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si din pacate nu este un caz singular. Eu citesc PV de 3 ori inainte de a semna si umplu si rubrica de obiectii. Din fericire nu a fost cazul decat 1 data.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0