Guest serj_c

HI! & HELP!

7 posts in this topic

Salut la toata lumea,

Sunt proaspatul posesor al modelului S40 II. Modelul T5, tractiune fata. Faina masina, racheta....

Si acum vine marele DAR....

Deoarece masina a fost trasa pe dreapta sub un pom din martie, dupa primii 1000 km a inceput sa scartzaie toata.

Ii huruie infernal un rulment si nu-mi dau seama daca e fata sau spate pt ca e sunet constant , parca pe virajele stranse dreapta devine mai slab.

E primul volvo pe care-l am dar citind pe forum patzaniile celorlalti posesori cu service-ul din bucuresti stau sa ma gandesc daca am ales bine marca.

Am sunat la reprezentanta Volvo din Brasov (pt ca la Bucuresti nu raspunde nimeni la telefon) si am primit oferta pt rulmentul spate 920 lei. Mi se pare enorm. Si n-am avut niciodata Dacia sau masini chinezesti.

Pe scurt. Am nevoie de ceva piese after market si un mecanic bun. bun inseamna si ieftin.

Help!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ridica si tu masina pe cric si invarte tare de fiecare roata. Unde e rulmentul defect se aude cum huruie si merge mai greu. Pretul mi se pare exagerat. Poate 220. Dai un PM lui Alex.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu sunt posesor de s40 din 2005 dar diesel si cred ca am aceeasi problema un rulment a inceput sa huruie, am fost la un magazin de piese auto import si aus pus ca ma suna cand au o oferta de la furnizor....sa cad jos 11 milioane, motivatia: vine cu tot cu butuc si prezoane...parca mi se pare aberant sa nu poti sa schimbi un rulment decat schimband tot butucul....daca a mai intampinat cineva problema asta pls postati un raspuns...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai citi atent forumul, si macar sectiunea dedicata S40/V50, ai fi aflat ca din pacate asa este... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, eu am schimbat un rulment pe fata la S60, a fost 900 sau 1000 RON. Cam astea sunt preturile. Ar fi bine sa verifici intai rulmentii. Stiu eu un mecanic bun in Bucuresti: 0723694579. Prea ieftin n-are cum sa fie din moment ce piesele sunt scumpe. Fa-i o vizita macar sa te lamuresti ce are masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...salut....am schibat si eu rulmentul si butucul pe dr fata....se potriveste de la ford...a fost numa aprox  300 de roni ...parca de la Onix l-am comandat....si daca ai fi nevoit sa-l schimbi de 4 ori tot tine mai mult decat unul original de 11 milioane....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe fata intr-adevar se gasesc compatibile... Pe spate insa... nema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now