m_robi1331

Accident Volvo V40 Opel Astra Reghin

14 posts in this topic

Asta nu mi-a placut : "Cel mai grav au fost rănite persoanele din maÅŸina care circula regulamentar. O familie întreagă."

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Tânăra care a încercat depăÅŸirea coloanei de maÅŸini, pe sens opus, peste linia continuă, se pare că avea permis doar de câteva luni."

Eeeee...bine ca nu avea vreun Bentley ceva! >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

´´Îşi aminteÅŸte că mergeau liniÅŸtiÅ£i într-o coloană de maÅŸini când, în faÅ£a lor, o pereche de faruri se apropiau ameninÅ£ător din sens opus.

Erau trei în maÅŸină. Femeia, soÅ£ul ÅŸi socrul său. După impact, socrul, pasager pe bancheta din spate, a fost aruncat din maÅŸină. ÅžoferiÅ£a care a produs accidentul a fost ÅŸi ea rănită.´´

Sigur, ca pasagerii din Volvo nu purtau centura de siguranta si atunci contuziile provocate in urma accidentului, sunt mult mai grave!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici un sistem de siguranta - fie el cel mai nou sau cel mai sofisticat nu este bun de nimic fara centura de siguranta!

Purtati centura de siguranta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci eu am inteles ca cei doi pasageri din Volvo nu aveau centura. Socrul a zburat din masina, sotul era ranit si soferita de Volvo a dat declaratii si parea intreaga....deci presupun ca a avut centura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci eu am inteles ca cei doi pasageri din Volvo nu aveau centura. Socrul a zburat din masina, sotul era ranit si soferita de Volvo a dat declaratii si parea intreaga....deci presupun ca a avut centura.

Mda, e destul de alambicat alcatuit articolul (pentru intelegerea adevaratului sens, trebuie realizata analiza pe text, sintactica si morfologica)  :tard:  Dar confruntat articolul scris cu reportajul video, faptele s-au petrecut intocmai asa cum ai mentionat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci eu am inteles ca cei doi pasageri din Volvo nu aveau centura. Socrul a zburat din masina, sotul era ranit si soferita de Volvo a dat declaratii si parea intreaga....deci presupun ca a avut centura.

... deci, presupun ca NU aveau centura...

Am inteles ca volvoul a fost accidentat pe partea stanga, caz in care in urma impactului corpurile pasagerilor s-ar fi lovit de partea stanga. Astfel, soferita este posibil sa se fi lovit de stalpul portierei insa sotul ei ar fi fost retinut de centura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...orice, numai o coliziune frontala nu....tragi de volan...intra in sant....pe cat posibil.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

...orice, numai o coliziune frontala nu....tragi de volan...intra in sant....pe cat posibil.......

Nu este o solutie ideala, avand in vedere, ca pe marginea drumurilor din Romania sunt copaci sau pe unele drumuri, se mai afla cate un cap de pod, si atunci consecintele accidentului sunt si mai crunte, deci nu recomand acest lucru!! Ipotetic vorbind, in acest caz vinovat ar fi, numai soferul (nevinovat), care a tras de volan iesind in decor, pentru a evita un accident provocat de un alt participant la trafic!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este o solutie ideala, avand in vedere, ca pe marginea drumurilor din Romania sunt copaci sau pe unele drumuri, se mai afla cate un cap de pod, si atunci consecintele accidentului sunt si mai crunte, deci nu recomand acest lucru!!

Numai putin sa va contrazic.

Preferati sa intrati cu 60-80 (presupunand ca franati putin) in unul care vine si el din sens opus cu cel putin acceasi viteza, impactul fiind la peste 120 km/h sau sa intrati intr-un copac care nu are viteza foarte mare si impactul s-ar produce doar la viteza cu care circulati dvs?

Logica asta....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai putin sa va contrazic.

Preferati sa intrati cu 60-80 (presupunand ca franati putin) in unul care vine si el din sens opus cu cel putin acceasi viteza, impactul fiind la peste 120 km/h sau sa intrati intr-un copac care nu are viteza foarte mare si impactul s-ar produce doar la viteza cu care circulati dvs?

Logica asta....

Tot ceea ce trebuie sa facem, in cazul unui posibil accident, este sa luam deciziile, pe care le consideram noi cele mai favorabile, astfel incat evitam accidentul in primul rand sau daca nu, macar sa minimalizam cat mai mult consecintele acestuia! E vorba de imprejurarile date dar si de hazard...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot ceea ce trebuie sa facem, in cazul unui posibil accident, este sa luam deciziile, pe care le consideram noi cele mai favorabile, astfel incat evitam accidentul in primul rand sau daca nu, macar sa minimalizam cat mai mult consecintele acestuia! E vorba de imprejurarile date dar si de hazard...

Pai ideal ar fi sa il evitam, dar daca se produce macar pagubele materiale sau omenesti sa fie minime si sa folosim doar viteza noastra in impact, nu s-o adunam si cu a altor obiecte  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now