Sign in to follow this  
Followers 0
OLIDATA

usa dreapta fata blocata S60 2005

19 posts in this topic

SALUT! ???

  DE CURAND MI-AM LUAT UN S60 D5 2005 ,MASINA E SUPERBA SI SE COMPORTA LA FEL,INSA ACUM DOUA ZILE A APARUT O PROBLEMA.

      USA DREAPATA FATA S-A BLOCAT,INCHIDEREA CENTALIZATA FUNCTIONEAZA NORMAL,INSA DACA VREAU SA DESCHID USA NU MERGE NICI PE INTERIOR NICI EXTERIOR,DACA PROBLEMA E DE ORDIN MECANIC NU POT SA O REZOLV DEOARECE ATATA TIMP CAT USA E INCHISA NU POT DA JOS FATA USII. DACA ATI MAI INTALNIT O ASTFEL DE PROBLEMA AS DORI SA STIU SI EU CARE A FOST REZOLVAREA SI DACA SE POATE REZOLVA ACASA SAU TRBUIE SA MERG LA REPREZENTANTA.

   SPER CA MA PUTETI AJUTA, MULUMESC!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu ma pricep la chestia asta, dar cred ca este stricata broasca. ar trebui sa gasesti o metoda sa ajungi la ea. ma gandesc la faptul ca daca ai demonta scunul dreapta, cred ca e destul de greu, ai putea sa dai jos fata usii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

  M-am gandit si eu la varianta asta,dar nu se poate da jos fata de la usa atata timp cat e inchisa ,deoarece pe margina usii sunt niste capse care prinde fata usii de portiera. Am scos garnitura de la geam sa vad daca e posibil pe acolo ,insa nici asa nu se poate.

    Cred ca mai ramane sa merg la reprezentanta,sunt tare curios care o fi rezolvarea lor la aceasta problema. Merci pt sfat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti functioneaza ,,tumburusul'' care, cand o descui se ridica si apoi cand o incui,  coboara?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai daca ii functioneaza inchiderea centralizata cred ca ii merge si tumburusul ala! pune o poza de la usa cealalta sa vedem cum este. prin stalp nu se poate sa desfaci chestia de se prinde usa in ea? (la stalpul central ma refer)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat si varianta cu stalpul,nici pe acolo nu se poate,m-am gandit sa caut o alta fata de usa  pe la dezmembrari si sa o tai pe cea de la masina, ca altfel nu am cum sa ajung in interior.

    Si chestia aia functioneaza,daca tumburucul la e lasat in jos si vreau sa deschid usa prin interior,se ridica insa usa tot bocata ramane. E o situatie f ciudata din pacate...am masna de cateva zile si in loc sa ma bucur de ea,ma gandesccum sa-i sparg usa :'(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se misca tumburucul poti sa incerci s-o impingi mai serios din interior, s-ar putea sa se deschida.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai doua variante:

-pe manerul din interior,trebuie sa dai la o parte un capac de plastic,si unde o sa gasesti doua suruburi cu torx de 25.Desfale ,dupa care ,incearca sa tragi de tapiterie,atat cat sa scoti peria de la interior.Daca reusesti,baga mana (tot destul de stramt va fi)si cauta cablul de actionare al usi,care trebuie sa-l desprinzi de pe fata de usa si apoi sa tragi de el,si in mod normal ar trebui sa ti sa deschida usa.

-Sau,poate ai patit ca si mine,sa functioneze cand e cald afara,si cand e frig sa nu mearga.

In ambele cazuri eu zic ca este modulul de la usa de vina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Claudiu e aceiasi problema ca la tine, este blocat actuatorul, peste ala nu se poate trece mecanic.

@OLIDATA, completeaza-ti locatia sa stim si noi de unde esti .

Si raspunde-mi la niste intrebari :

1. cand incui/descui usa din centralizata se aude cum tacane usa dreapta fata?

2. geamul coboara/urca ?

3. iti afiseaza in bord temp exterioara ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciudate, neciudate...parerea mea ramane in continuare ca este broasca dusa! vad ca initiatorul nu a mai zis nimic, poate a ramas blocat in masina cu totul! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu pot ramane toate usile blocate, iar mecanismul se poate bloca atat electronic cat si mecanic, problema este ca mecanicul nu poate trece peste electronic, daca optiunea deadlock este activata atunci adio . Mai putin la usa soferului unde poti deschide usa indiferent de ce mecanism e defect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciudate, neciudate...parerea mea ramane in continuare ca este broasca dusa! vad ca initiatorul nu a mai zis nimic, poate a ramas blocat in masina cu totul! 

:D :D

Foarte tare :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie mai nene omu treaba, vorba aia are Chevy acum :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda!  ;D

vad ca initiatorul inca nu da nici un semn de viata! nici macar localitatea nu e specificata! :-\

eu deja o sa ma uit in toate s60-urile parcate prin zona asta daca vad vreun cadavru inauntru o sa va anunt! acelasi lucru vi-l recomand si voua! inseamna ca omul si-a dat obstescul sfarsit incercand sa iasa din masina!

eu va recomand sa mai ungeti din cand in cand broastele usior ca uite ce se poate intampla. vreau sa va spun ca din cauza neungerii unui mecanism a cazut un avion la alaska airlines. ia aruncati un ochi aici!

http://en.wikipedia.org/wiki/Alaska_Airlines_Flight_261

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate omu, tre sa verificam toate S60urile pe care le vedem ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

colegul nostru este inca blocat in masina! intensificati cautarile! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mii de scuze ca nu am mai revenit cu noi amanunte mai devreme, din fericire nu am ramas blocat in masina ;) iar problema s-a rezolvat.

      Ca sa lamurim si cu locatia,Plymouth UK...  Am incercat sa dau pe aici de o reprezentanta,insa la adresa indicata pe net nu am mai gasit nimica,cica s-au mutat,unde...nu am putut afla.  Asa ca am mers la mai multe service-uri de pe aici si toti ridicau din umeri. Pana la urma am gasit un loc unde au fost deacord sa se uite si sa incerce sa rezolve problema ,avand in vedere ca au mai intalnit asa ceva la un X5. 

      Claudiu ai avut dreptate, tot pe acolo au reusit sa deschida usa, insa mai era nevoie si de niste scule mai deosebite pt a putea ajunge la mecanism si a debloca usa, ce anume a fost blocat nu va pot spune pentru ca mare lucru nici eu nu am inteles din ce mi-au explicat ei in termeni tehnici englezesti, principalul e ca s-a rezolvat. 

    Multumesc tuturor pt sfaturi!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0