Sign in to follow this  
Followers 0
hypnotyk

help - burduf planetara

13 posts in this topic

de 2 saptamani caut un burduf de planetara stanga (spre cutie). Am incercat unu de la magazin de piese care trebuia sa fie pt volvo, de la service a fost comandat (tot pt volvo dupa seria de sasiu), am incercat unu si de renault si tot cu masina pe butuci sunt.

stie cineva de la care renault se potriveste?? eu am incercat de renault 19 si nu se potriveste rulmentul.. plus ca mi trebuie si inelul care se prinde de cutie pt ca desteptii de la service l au aruncat pe cel vechi cu gandul ca vine noul burduf cu tot cu inel...

cutia de viteze e JC5222

la volvo tm pe langa pretul foaaarte mare pe care l cer nici nu prea s siguri ca o sa vina ce trebuie... si mai dureaza si 10 zile..

Share this post


Link to post
Share on other sites

esti mancat,numai pe original il gasesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai original e si renault dar pe care????? :-\ cei e  renut mi u zi c tre neaparat serie de sasiu.. dar nu de volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu vorbesc prostii, s-ar putea sa fie de laguna 1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

fa o intrebare lui Alex Midnight Caller

Share this post


Link to post
Share on other sites

s-a gasit in sfarsit burduful. raman totusi cu o nelamurire.. cutia jc-5222 pe ce renault a fost montata, ca s ar putea sa am nevoie de una si cele date jos de pe volvo au preturi de America in comparatie cu cele de renault..

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare,

aceeasi problema o am si eu..am nevoie de burduful cu tot cu rulment pe partea stanga, cel care intra in planetara.

unde ai gasit pana la urma, la volvo sau la renault?

din linkul de mai sus nu-mi dau seama care burduf de la renault se potriveste, ma poate ajuta cineva?

codul pe cutia mea e JC5 227, CO2 8465.

mersi de ajutor,

mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

majoritatea pieselor sint compatibile cu cele de laguna 1 insa eu nu va sfatuiesc sa faceti asa ceva, pentru ca e ca si cum ai face o ciorba in care pui si carne de pui si carne de vita... e adevarat! de mancat o mananci pt ca e comestibila la fel si masina! de mers o sa mearga dar piesele volvo sint de departe mai bune. asta in afara de cazul in care exista un producator agreat de uzina care produce aceeasi piesa si pt volvo si pt renault. eu am pus la un moment dat o supapa de renault, pt ca era mai ieftina si m-am gandit ca daca tot e acelasi lucru, n-are importanta. pacat ca nu a functionat decat 3 luni! ori am fost eu ghinionist ori..

Share this post


Link to post
Share on other sites

am gasit si eu pana la urma burduful cu rulment de la renault (dar nu stiu ce model).

l-am pus ca aveam tare nevoie de masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare

Cine ma ajuta si pe mine sa-mi spuna de pe ce laguna se potriveste burduful de planetara cu rulment (cel de la cutie) pentru un S40 motor 1,6 benzina 80 kw , 109 CP , an fab. 2001.

S-au poate stie cineva de unde pot sa-l cumpar pe original .

multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trimite-i lui Alex Midnight Caller o serie de sasiu si te rezolva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Ok , merci de raspuns , am rezolvat problema cu un burduf de Laguna , pentru cei interesati se potriveste burduf de (Laguna 1 motor 1,8 16V) codul piesei este 7701466083, atentie

rulmentul este de doua tipuri , 26 si 28 , la mine este de 26.

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0