Sign in to follow this  
Followers 0
flosideea

Trapa electrica Volvo S40

9 posts in this topic

Stie cineva daca exista vreun reglaj la trapa electrica a unui Volvo S40 din 2001?Am impresia ca atunci cand o inchid,nu etanseaza perfect,este putin mai jos decat plafonul,iar daca imping cu mana putin trapa,atunci revine la pozitia normala,egala cu plafonul.care este cauza ,stie cineva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna! La fel am patit si eu (volvo 1,6, 2003, benzina), trapa mea cand se inchidea ramanea mai jos decat caroseria masinii, m-am uitat pe la trapa si am gasit in interior la jumatea trapei 2 suruburi cu cap hexagonal unul de fiecare parte a trapei, erau slabiti. Asa ca am impins de trapa pana a ajuns la acelas nivel cu caroseria si am stans suruburile alea. Treaba a durat 2 min si a rezolvat piticul.  ;D!

Sper sa ajute!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gigi1 si eu am tot un s40 din 2003, 1,6 benzina shi sunt tot din bv asta asha ca o paranteza. :)

voi incerca asha cum ai zis tu sper sa mearga. xydexter multumesc mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-ai pt. ce, cred ca o sa-i dai de cap, eu n-am trapa, dar din ce-am vazut is niste suruburi care-i regleaza pozitia pe orizontala si verticala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

flosideea si sa inteleg ca mai are si trapa, dar daca mai este si albastru..... oricum foarte tare, ce-i drept nu am vazut multe S40-uri <04 prin Bv, nu ca imi pare rau.

revenind la trapa pana sa imi dau seama c surub trebuie strans gasisem o pozitie cand inchideam (nu o inchideam de tot trapa) si era la nivel cu caroseria, chiar nu se vedea deloc. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gigi1 ba sa shti ca este  albastru:))

cred ca ne-am intalnit de multe ori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am reusit.... asa este sunt doua suruburi la jumatatea trapei care-ti permit reglarea pe inaltime

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0