Guest JOOP

S/V40 Difuzoare audio / culoarea masinii

19 posts in this topic

Va salut din nou

Am 2 intrebari (pt. moment  ;D) :

1. Stie cineva sa-mi spuna ce marime sunt difuzoarele audio fata / spate. Ce marca / model imi recomandati? Asi dori sa le schimb

2. Imi puteti spune de unde as putea sa vad exact codul de la vopseaua masinii? Presupun ca e undeva sub capota, pe langa parbriz o tablita,insa nu ma pricep sa le descifrez  :-[

Va multumesc anticipat ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

si pe spate tot de 13 sunt.  am pus si pioneer, si jbl, si magnat si tot aiurea se auzea.  adica nu aiurea....dar nu aveau bas mai deloc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Basul lipsa e probabil de la insonorizarea usii. Nici la mine nu se aud nu stiu ce joase, urmatoarea miscare pe care o s-o fac e sa pun un subwoofer de vreo 200 de wati rms. Ba cred ca asta ar fi o prima miscare recomandata de upgrade la sunet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

codu' culorii este ceva de genu' xxx-yy da' sunt cifre. Primele trei cifre sunt codul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am un s40 din 2002 si sunt foarte multumit dde sonorizarea masinii :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si yo am un V40 din 2001 si nu am schimbat nici un difuzor...pana acum se aud foarte bine...  ;Ddar cat de curand o sa fie si la mine in portbagaj un mare tun de bas  ;D are cineva vreo idee pe ce marca sa merg...?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un Magnat de 300W reali (RMS) + o statie profesionala de 2x100W sau 1x200W (in punte), de pe fostul meu V40, si daca ma scapi de ele la 700RON ambele, ti le pun in brate cu mare placere :)))

toate bune !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci mult Midnight Caller dar deja mi-am luat tunul...un Blaupunkt de 600 rms (GTt 1200) ;D iar maine vine si statia...tot un Blaupunkt (GTt nu mai stiu cat ;D )

Bafta si sa auzim numai de bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

HEheee, sa le stapanesti sanatos, si vorbeste cu Roskat pentru "Fine tuning" ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o intrebare....unde gasesc marimile la difuzoarele pe fata la s40 1997? Ma refer la adancimea difuzorului etc. si cam ce difuzoare de 13 s-ar potrivi fara probleme la portierele din fata? Pe spate nu sunt de 17 difuzoarele? Eu as vrea sa-mi cumpar niste Alpine type g SPG-13C2 oare s-ar potrivi fara probleme la usile din fata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat problema cu difuzoarele din fata dar totusi mi se par o gluma proasta difuzoarele de pe spate care sunt de 13 ca cele de pe fata..... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

are cineva de vanzare boxele originale din spate pentru volvo v40? cred ca sunt 4 boxe :-? multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cipilika sigur are cateva duzine :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cele din plansa de bord stie cineva ce marime au ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cele din bord sunt tweeter-e . Le am eu pe cele originale daca te intereseaza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cele din plansa de bord stie cineva ce marime au ?

la twiterele din bord am inteles ca daca le schimbi condesatorii de filtraj cu uni cu rezistenta mai mica se aud mult mai bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am difuzoare mult mai mari de 13 pe spate... ceva de la blaupunk de vreo 260 watts , am facut ceva improvizatii pe-acolo , taiat tabla/materialu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now