Sign in to follow this  
Followers 0
adi_28

Demontare ornamente

5 posts in this topic

Buna tuturor

As vrea sa demontez ornamentele de pe masina, alea care pleaca de deasupra capotei si urca in sus pe langa parbriz, pe plafonul masinii,coboara in jos pe langa luneta din spate, pana in spate la portbagaj.Eu vreau sa le vopsesc, ca s-a unflat vopseaua in vreo 2 locuri pe ele, mai ales in fata , langa capota motor.Nu stiu care e motivul pentru care s-a "inflorit" vopseaua dar arata urat, (parca e rugina dedesubt, asa arata) si as vrea sa le revopsesc, oare se poate revopsi, din ce e facut acel ornament?

Problema e ca nu stiu cum sa le demontez, nu stiu cum sunt prinse si nu vreau sa rup ceva cleme sa nu mai stea dupa aia cum trebuie.

Daca stiti ceva, va rog sa ma ajutati.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am demontat-o si eu............ toata. Pentru ornamentele de pe cupola am gasit ceva in VADIS. Se trage de ele un pic ridicat, dinspre cupola inspre exteriorul masinii(am inceput de la capota si am continuat spre partea din spate a masinii). O sa pocneasca rau, sa nu te sperii, eu nu am reusit sa rup nici o clema.

BAFTA !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci de ajutor.Oare daca trag prea tare am sanse sa rup ceva cleme?Are ceva cxleme de plastic mai slabe?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate clemele sunt din plastic. Difera marimea si forma. Nu cred ca poti sa tragi mai tare decat trebuie. Trebuie sa le desfaci tragand din loc in loc, din directia fiecarei cleme(cam din 20 in 20 cm). Exista si riscul sa se rupa mai ales daca este frig.

BAFTA !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0